Demisia premierului Victor Ponta cerută de mediul academic

Quoted post

i.cara

#2877 Mediul academic?!

2014-01-14 18:10

Care?! Are mediul academic caderea de a se implica politic? Oare in ce domeniu/domenii trebuie sa se implice acest mediu academic? Oare cati din academicienii "adevarati" sunt semnatari ai acestei curiozitati?

Raspunsuri

cetatean cu 12 clase
Musafir

#2880 Re:

2014-01-15 01:15:40


Nu cred ca aici are a aface lupta politica si nici comparatiile Ponta cu Basescu, Ponta cu Boc sau cu altcineva...

Cred ca aici e vorba doar despre capacitatea poporului roman si despre respectul fata de cei ce obtin ceva pe merit.

cand cineva ia ceva fara a merita sau atata timp cat obtine ceva prin minciuna si fals acel om este cel putin neonorabil.

Nu cred ca poporul roman este atat de inapoiat sau atat de sarac in oameni capabili incat sa apeleze pentru, poate, cea mai importanta functie din stat la cineva care a luat ceva mintind si inseland...

Cred ca cei din mediul academic au tot dreptul din lume sa fie suparati si sa ceara aceasta demisie si nu numai ei ci absolut orice roman cu mandria de a fi roman indiferent de studiile pe care le are...

Chiar nu vad de ce cineva care ar semna petitia asta trebuie sa fie "basist", "anti-usl" sau academician. 

Cred ca Victor Ponta trebuie sa-si depuna demisia pt onoarea poporului roman care a adus atatea beneficii omenirii ca: descoperirea insulinei si a telocitelor, sonicitatea, motorul cu reactie si multe altele pana la folosirea betonului armat in constructii sau inventarea stiloului.

Observ ca in Romania invocam cu totii patriotismul, nu inteleg cum se face ca daca suntem cu totii patrioti permitem unuia sau altuia sa stirbeasca atat de usor onoarea si mandria poporului roman. Un prim ministru nu reprezinta doar propria persoana asa cum o fac eu, un prim ministru ne reprezinta pe toti romanii si contribuie la imaginea tarii mult mai mult decat un rom care fura din buzunare in spania sau un student roman care inventeaza cu bani putini ceea ce google ajunge sa faca cu sute de milioane dolari.

Eu sunt un om care in viata pana acum nu am nici o mandrie personala dar va spun cu toata sinceritatea, chiar daca va va parea pueril, sunt mandru ca sunt roman.... Nu pentru jocul politic al unuia sau altuia vreau demisia lui Victor Ponta ci pentru mandria mea de a fi Roman!

vasile

#2884 Re: Mediul academic?!

2014-01-16 20:30:21

#2877: i.cara - Mediul academic?!

Pai asa e cu basistii, au bani => au resurse de propaganda.