Abuzurile din Romania trec oceanul

Quoted post

Absolventa Stiinte Politice in SUA

#17172 Re: Re: Re:

2014-01-11 14:52

#17014: Xena - Re: Re:

inclusiv dvs, semnati cu: "absolventa" ..., de ce nu cu numele personal, cel real si nu unul ales la intamplare?

Imi face placere sa va raspund, draga Xena--spuneti-mi va rog, acesta e numele dvs de familie sau prenumele dvs? :) Mi se pare destul de ironic sa vad ca ma trageti de maneca pentru faptul ca am un nume "ales la intamplare". De fapt, numele meu este o caracterizare si nu e chiar ales la intamplare. Pe cand Xena.... spuneti-mi, e in reluare pe ProCinema sau de unde v-a venit ideea? Cumva la intamplare sau chiar va considerati amazoana? :)

 

Eu nu am semnat aceasta petitie pentru ca nu sunt de acord cu ea, motiv pentru care am si intrat sa fac un comentariu care vad ca a luat amploare. Am intrat sa fac un comentariu in momentul in care am auzit la Stirile Antena3 ca s-a facut o petite in numele poporului roman--o afirmatie care m-a indignat indeajuns de mult ca sa ajung sa ma implic intr-o dezbatere inutila, care nu are nimic de-a face cu comentariul meu original (pe care nu stiu cati oameni l-au inteles). Mai mult, comentariul pe care l-am facut eu initial era legat de legitimitatea acestei petitii, asa cum a fost facuta, si nu a continut nici un fel de comentariu derogativ la adresa oricarui semnatar. Spuneti ca semnatarii anonimi au vrut sa-si protejeze identitatea in fata celor care fac "asemenea comentarii" asa ca va rog aratati-mi ce comentarii am facut eu de care ar trebui sa se fereasca orice semnatar.

 

Avand in vedere faptul ca ofer un punct de vedere opus, nu mi se pare prudent sa-mi fac numele public, dat fiind faptul ca sunt destul de multe manifestari violente pe acest forum (vezi injurii, amenintari etc). Putini sunt cei care au rabdare sa citeasca si sa inteleaga un argument contrar opiniei lor--vezi membrul care m-a facut "basista" desi nu am facut absolut nici un comentariu in legatura cu Basescu.

 

In schimb, cum i-am mai raspuns unui membru care m-a acuzat ca mint in legatura cu certificarile profesionale, sunt mai mult decat dispusa sa imi fac numele cunoscut la un nivel mai limitat sau personal. Deci, daca va intereseaza sa continuati discutia, astept sa-mi spuneti adresa dvs de e-mail.

Raspunsuri

Xena

#17396 Re: Re: Re: Re:

2014-01-11 15:38:20

#17172: Absolventa Stiinte Politice in SUA - Re: Re: Re:

Eu, am ales un pseudonim pt comentarii, dar petitia am semnat-o cu numele, la vedere, asa ca nu fac parte din cei care se ascund si nici nu am semnat de mai multe ori!

Am semnat petitia, pt ca ma deranjeaza cumplit cum un om, care se crede presedintele tarii, isi schimba parerile de la o zi la alta, cum se uita in ochii nostri si spune un lucru, iar apoi o face din nou, spunand cu totul si cu totul ceva opus, explicandu-ti din nou cat de adevarat este ceea ce iti spune! faptul ca cei foarte apropiati lui, nu fac altceva decat sa denigreze poporul pe care il reprezinta, faptul ca fiica lui cea mica, minunata europarlamentara, care abea daca citeste romaneste se erijeaza in cunoscatoarea si comentatoarea evenimentelor din tara unde tatal ei este conducator, iar el ca parinte o lasa in continuare, ba mai mult, probabil ca va lupta din nou pt alegerea ei in acelasi for, denota ca nu il intereseaza niciun pic cum apare tara LUI, acolo unde el se joaca dea presedintele, in fata lumii intregi!

Credeti ca cei de afara apreciaza prestatia fiicei europarlamentar? daca ati ascultat cateva pareri ati avut ocazia sa vedeti ca nu!

Vi se pare normal, ca cealalta fiica sa sfideze pe toata lumea cu imprumutul pe care l-a facut?

Vi se pare normal, ca din impozitul meu si al dvs si al celorlalti sa i se plateasca unui personaj suma de 10 mil. euro/ pt un teren de 90 hectare?

Vi se pare normal ca intr-un dosar de spalare de bani, deschis dlui Basescu, sa se dea rezolutia NUP, nazata pe superimunitatea persoanei?

Si imens de multe alte situatii in care dlui si camarila care il inconjoara lucreaza mana in mana cu cei din zona justitiei si a altor "institutii"!

Nu fac parte din oamenii care sunt mituiti cu puiul de alegeri si nici nu ies pe strada decat atunci cand simt ca vreau sa fac asta!

Acesta este motivul pt care am semnat aceasta petitie si imi doresc sa fie adresata nu numai Americii, dar si intregii Europe,ca macar asa, sa inteleaga, ca nu numai ce li se spune lor direct, in intalnirile de taina sa la vedere, este adevarat.

Nu toti oamenii au craniul deja mancurtizat, sau nu toti sunt injectati cu cipuri de radioghidare a gandirii!

Sa ne intelegem, nu sunt de acord nici cu multe din actiunile actualei conduceri, guvern, parlament, etc, dar nu vreau sa hulesc in masa, ca sa zic asa, pt ca traiesc, cu senzatia ca si in aceste structuri, dl. Basescu este infiltrat foarte adanc si ii manipuleaza pe toti prin structurile sale! Poate la o curatenie cat de cat amanuntita, sa ramana cei care tin un pic si cu acest popor!

Sper sincer, sa nu ajungeti sa imi dati dreptate, cand spun ca daca o vom duce tot asa, sub conducerea intr-un fel sau altul a minunatului Basescu si a celor din jurul lui, sa nu ajungem ca in loc de Romania, ceva ani de acum incolo, sa ne intoarcem la anii 500, la cnezatele si voievodatele de pe acest teritoriu, fiecare vorbind limba celui care il coordoneaza si care sa le povesteasca nepotilor, cum arata odata curtea in care nu mai creste nimic.

Imi cer scuze pt divagatie si imi doresc sa aveti o seara minunata