Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Quoted post

DIRECTIA PETROCHIMICA BRADU

#10454 pt. dl. Tiberiun PIRNAU

2013-10-24 11:30

REPLICA Marelui "NIMIC" - Directia Petrochimica Bradu

Urmare a publicarii, de catre dl. Tiberiu PIRNAU, in “Ziarul de Valcea”, a articolului intitulat
“Ministrul Gerea și directorul Pîrvu vor duce OLTCHIMUL spre FALIMENT! “,
angajatii “MARELUI NIMIC” – Directia Petrochimica Bradu va roaga sa le acordati dreptul la
replica.
De cand “MARELE NIMIC” nu mai furnizeaza materie prima, Oltchim (780 mil Euro pierderi = INSOLVENTA) - “perla chimiei romanesti” este in cadere libera si nu este singura: Mentchim = FALIMENT; DESIGNRO SI TOATE FIRMELE DE CASA si-au trimis oamenii acasa.
Toata industria din Valcea este cu ochii pe “MARELE NIMIC”, pentru redeschiderea conductelor care sa ii resusciteze.
In privinta mizeriilor politice pe care le invocati, suntem satui de ele. Nu ati facut nimic de ani buni, iar acum, cand a aparut o echipa care VREA si POATE, aruncati cu pietre?
O practica jurnalistica responsabila spune ca, jurnalistul trebuie sa ofere informatii corecte si documentate, mai ales cand face referire la persoane publice, carora trebuie sa le cunoasca numele corect. In privinta “caracatitei”, il informam pe dl. Tiberiu Pirnau de faptul ca aceasta este cefalopod (1 cap si 8-10 tentacule).
Referitor la “mafia argeseana”, banuim ca dl. Tiberiu Pirnau are si dovezi, in sprijinul celor afirmate.
Au avut ocazia, ani buni, sa faca ceva pentru judetul pe care acum il “plang”. De ce le este teama? De ceea ce s-ar putea descoperi?

SALARIATII DIRECTIEI PETROCHIMICE BRADU, CARE STIU, VOR SI POT!!!!!

Raspunsuri

Umilul din Oltchim - Rm. Valcea

#10457 Re: pt. dl. Tiberiun PIRNAU

2013-10-24 12:10:45

#10454: DIRECTIA PETROCHIMICA BRADU - pt. dl. Tiberiun PIRNAU

Tiberiu Parnau este un simulacru de ziarist, care se da dupa cum bate vantul. Eu unul nu am pretentii de la el si va sfatuiesc si pe dvs sa nu luati in seama elucubratiile acestuia.

Ideea e sa vedem cat de capabil este acest domn Parvu, despre care nu se vorbeste tocmai laudativ. Ca decizia a fost politica, asta e clar, se stie f bine ca sunt relatii f apropiate intre ministrul Gerea si Parvu, amandoi argeseni. Tehnic mi se pare ciudat sa pui un director plin pe cineva a carei activitate in utlimii ani a tins spre zero, in loc sa pui pe cineva care cunoaste INTREG ciclul de productie, cu tot ce presupune achizitii, costuri etc.

Ramane insa sa vedem cat de bine sunt fructificate aceste oportunitati politice, pt combinatul Oltchim (inclusiv Directia petrochimica Bradu).

PS. Sa nu asimilam reactia unui individ (Parnau) cu cea a intregului judet Valcea.


Musafir

#10474 Re: pt. dl. Tiberiun PIRNAU

2013-10-24 20:17:11

#10454: DIRECTIA PETROCHIMICA BRADU - pt. dl. Tiberiun PIRNAU

Eu cred ca a fost o reactie precipitata a loviturii in mandria lui de oltean si ar trebui sa fim mai cerebrali.

Sa ne linistim si sa gandim asa: Societatea a fost lasata cu datorii incredibil de uriase de catre un valcean; timp de aproape un an alti valcenii au facut ce au putut sa salveze Oltchimul de la faliment cum au putut (si au reusit cu toate ca nimeni nu a crezut ca e posibil); acum acordam incredere argesenilor sa-si arate bunele intentii si SA AUZIM DE BINE!