Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Quoted post


Musafir

#10239 Re: Re: S-a ales praful de petitia asta!

2013-10-17 12:54

#10232: un fost salariat OLTCHIM - Re: S-a ales praful de petitia asta!

3. Daca domniile voastre nu ati fi favorizat aceste sindicate de carton, in special sindicatul Victoria si pe liderii acestuia, angajatii nu ar fi fost atat de suparati. Cum justificati dumneavoastra faptul ca un angajat poate ajunge din sofer responsabil de echipa mobila de monitorizare? Ce concurs a dat el, la ce data, unde si cand a fost afisat concursul pentru acest post, care a fost tematica de concurs, care au fost conditiile de ocupare a acestui post? Cum s-a justificat aceasta echipa mobila? Nu de altceva, dar exista si a existat o asemenea echipa la cei care asigura paza societatii. In mod legal trebuiau anuntate atat la ITM cat si la Somaj aceste posturi, chiar daca nu se faceau angajari din exteriorul societatii. Tot acolo trebuiau anuntate si expuse conditiile de concurs, data concursului, tematica lui. Dar la placinte inainte domnilor si doamnelor.

 

iti raspund eu, daca imi raspunzi cum a luat nastere acest departament de monitorizare; ai urmatoarele variante de raspuns:

1. era necesar;

2. era necesar pentru ca paza nu putea sa urmareasca infractorii;

3. era necesar a se cheltui niste bani de catre fosta conducere desi societatea era KO;

4. era necesar a se inventa niste posturi de sef prin sensibilizarea lui radu olaru;

 

 

sa-mi mai spui cand anume s-au scos acele posturi la concurs, sau pe vremea lu' raposatu' nu era necesar si acuma este? tot cu tematica....

 

brigada mobila exista si astazi, sa nu crezi altceva, au plecat insa cei ce ii deranjau pe unii; sa-mi spui te rog insa, cam ce studii crezi tu ca trebuie sa aiba oamenii cooptati intr-o asemenea brigada;

 

Apoi, vad ca ai pretentii sa-ti comunice tie conducerea Oltchim nu stiu ce informatii pe acest site neoficial, neconcludent comandat de interesele unuia precum diculoiu - banuiesc ca este o gluma ce spui tu.

restantele salariale datorate disponibilizatilor se vor da, cu siguranta; banuiesc ca tu esti unul dintre cei ce beneficiaza de Ordonanta.... nu? presupun ca ai cunostinta de faptul ca alti someri nu beneficiaza de asa ceva....

Raspunsuri

un fost salariat OLTCHIM

#10252 Re: Re: Re: S-a ales praful de petitia asta!

2013-10-17 15:05:04

#10239: - Re: Re: S-a ales praful de petitia asta!

 

1. Dupa cum domnia ta nu cunosti, societatea comerciala oltchim s.a. are capital majoritar de stat, ceva in jurul a 54% din actiuni... adica si banii mei sunt bagati acolo, nu stiu cat, dar sunt. Deci informatiile care au caracter public trebuie publicate si pe site-ul societatii, daca nu stiati/stiai. Nu se publica datele cu caracter de secret comercial. Ar fi cateva acte normative care obliga societatea la publicarea acestor documente. Unul din acestea este LEGEA INSOLVENTEI! A citit cineva din CONDUCEREA OLTCHIM Legea insolventei? Daca da, de ce nu pune in aplicare legea asa cum este in forma ei actuala?

2. CONDUCEREA OLTCHIM, incepand cu domnii administratori judiciari si continuand cu domnul Armand Spiru si domnul Cernev au blamat, pe baza rapoartelor de control a institutiilor statului fosta conducere a societatii. De ce nu le puneti pe site-ul societatii, ca sunt publice? Sau raman doar asa, sa tot blamati. Daca vechea conducere a furat, a favorizat capusarea societatii si devalizarea acesteia, de ce nu spuneti voi care este stadiul cercetarilor, care sunt sansele de recuperare a datoriilor generate de activitatea vechii conduceri? Aaaa, in vechea conducere a societatii au fost implicati si "reprezentantii statului", oamenii din directia juridica a AVAS, colegii domnului administrator special, aaaa, asta era secretul !?!

3. (Ca tot ai raspuns incepand cu punctul 3.) La restul de puncte enuntate de ce nu raspunzi/raspundeti?

4. Faptul ca ceilalti nu au facut conform legislatiei in vigoare nu va/te scuteste de respectarea ei pe voi/tine. Asa ca nu te mai ascunde dupa ce au facut sau nu au facut bine ceilalti ci FACETI VOI CUM TREBUIE!

5. Brigada mobila este cel mai concludent exemplu si atat. Cum a luat nastere aceasta brigada mobila nu stiu, tocmai te/v-am intrebat pe voi, CONDUCEREA OLTCHIM.

Un alt exemplu este aparitia directorilor fantoma sub forma sefilor de divizii. Si, daca tot am ajuns la acest exemplu, ar fi interesant sa vedem cati sefi sunt acuma si ce justificare are aparitia acestor sefi de divizii. Poate CONDUCEREA OLTCHIM sa raspunda in mod transparent la aceasta intrebare? Care este eficienta acestor sefi de divizii? Hai, ca puteti cuantifica acest lucru....

Sunt multe alte exemple de dat in acest sens dar nu cred ca are rost sa le discutam.

7. Nu am fost, nu sunt si nu voi fi membrul niciunei organizatii in care este membru si unul ca diculoiu, cernev, dumitru, vancea sau alti pseudo-sindicalisti. Daca totusi incerci sa citesti petitia si restul de cereri expuse in aceasta petitie vei observa ca aproape toate cererile sunt pertinente si justificate. Faptul ca diculoiu, cernev si alti sindicalisti au exprimat (adevarat sau nu) si ei aceste cereri este o pura intamplare. Dar poate CONDUCEREA OLTCHIM nu intelege cum mai multi oameni pot avea aceleasi cereri: respectul fata de angajati, respectul fata de actionari, respectul fata de cetatenii orasului, ai judetului si ai tarii.

8. "restantele salariale datorate disponibilizatilor se vor da, cu siguranta; banuiesc ca tu esti unul dintre cei ce beneficiaza de Ordonanta.... nu? presupun ca ai cunostinta de faptul ca alti someri nu beneficiaza de asa ceva...."

a. restantele salariale TREBUIAU date si nu "se vor da" ca asa prevede legea. Abia astept sa intre in vigoare noul cod al insolventei in 25 octombrie.

b. banuiesti bine ca sunt unul dintre cei care beneficiaza de Ordonanta. Daca nu stiai, pentru ca nu scrie nicaieri, ordonanta (penultima versiune - pe  baza careia beneficiez si eu si alti disponibilizati OLTCHIM de "asa ceva") s-a emis pentru a reducere la tacere angajatii care nu isi cereau decat drepturile lor legale si pentru A COMPENSA INCOMPETENTA CONDUCATORILOR: a fostilor si actualilor conducatori OLTCHIM, Mechel, Hidroelectrica, etc.; INCOMPETENTA CONDUCATORILOR LOCALI, JUDETENI SI A CONDUCATORILOR TARII, recte a tuturor guvernelor.

b'. daca ai fi citit Ordonanta ai fi aflat ca "asa ceva"se putea acorda daca aveai prevazut in Contractul Colectiv de Munca, adica intarind prevederile CCM dar si pentru a limita sumele acordate si perioada de acordare.

c. daca tot ai adus in discutie "asa ceva", ai macar o vaga idee cand se vor acorda "asa ceva"?

d. ai citit Ordonanta in ultima versiune? Cei de care vorbeam in mesajul trecut, adica cei carora nu o sa le convina sa se mute la OLTCHIM SPV pe salarii mai mici si pe alte conditi si responsabilitati neremunerate nu mai sunt "aparati" de Ordonanta. Ce o sa faca ei? Va intereseaza? Nu cred!

e. alti someri nu beneficiaza de asa ceva pentru ca altii ca CONDUCEREA OLTCHIM nu s-au gandit la ei. Singurul lucru bun pentru toti salariatii OLTCHIM a fost CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA.

9. Te rog sa nu mai manipulezi si abuzezi angajatii din postul ala caldut pe care il ocupi, ca nu mai tine. Nu esti taurul comunal!

10. Astept sa citesti si sa intelegi regulamentele si legislatia de care te prevalezi in fata angajatilor si a fostilor angajati si SA ITI FACI IN MOD CORECT DATORIA. Atat tu cat si CONDUCEREA OLTCHIM. SUNTETI PLATITI DIN BANII NOSTRII SA FACETI TREABA BUNA SI CORECTA!

11. Astept sa dai raspunsuri pertinente la intrebarile pe care ti le pun/punem in calitate de fost/fosti angajati, inca actionari si cetateni ai acestei tari. Dupa cum spuneam, noi, cetatenii acestei tari avem dreptul si obligatia sa va intrebam pe voi (CONDUCEREA OLTCHIM) ce faceti cu banii nostrii (54% din actiunile societatii ne apartin desi nu sunt NOMINALIZATE). Niciodata nu o sa va intrebam de retetele de fabricatie a produselor, cui si cum vindeti, de unde si cum cumparati materii prime si alte INFORMATII CU CARACTER DE SECRET COMERCIAL.

In schimb va vom intreba si voi AVETI OBLIGATIA SA RASPUNDETI despre restul actiunilor pe care le intreprindeti pe banii nostrii.

 

Cam atata pentru acum.

 

In speranta ca vei avea timp sa te informezi corect si nu doar din ceea ce spun colegii tai din CONDUCEREA OLTCHIM, astept RASPUNSURI PERTINENTE din partea ta.

Nu astept raspunsuri bascalioase pentru ca nu de aia ocupi acel loc caldut din CONDUCEREA OLTCHIM.

Sa nu te supri ca nu-mi dau numele, dar nu este relevant!

Multumesc CONDUCERII OLTCHIM!