Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Quoted post


Musafir

#10036 CE VORBESTI?

2013-10-14 16:06

VREI SA TE CRED ? O FI DICULOIU MESIA ! MAI BAIATULE, REVOLUTIA DIN 1989 A FOST REVOLUTIE SAU LOVITURA DE STAT ? MULTIMEA POATE FI MANIPULATA, ASA CUM NOI,AM FOST MANIPULATI LA OLTCHIM. DICULOIU -ERA MATRASIT DACA SE DOREA-S-A DORIT UN HAOS CONTROLAT ! EU TE INTREB ASA: DE CE DE FIECARE DATA CAND SE VINDE CEVA DIN OLTCHIM SE SPUNE-PRI INTERMEDIUL PRESEI CA IN SPATELE AFACERII S-AR AFLA ROIBU ? DE CE SA FIM INTOXICATI CU ACESTE ZVONURI PENTRU A NE DISTRGE ATENTIA DE LA PRINCIPALII VINOVATI-STATUL-CU TOATA CLASA POLITICA? SE AUZEA CA VIN RUSII.ESTE ADEVARAT CA IMEDIAT S-A SCOS ZVONUL CA ROIBU II ADUCE? ROIBU SE VA INTOARCE , NUMAI DACA SE VA APELA LA EL, SI NUMAI LA PRIVAT .PUNCT! ASA CA NU ARE ROST SA SE MAI SPECULEZE PE SEAMA SA. A GRESIT SI EL, DAR SA SPUI CA A FOST GROPARUL OLTCHIMULUI-ESTE CALE LUNGA. PAREREA MEA: STATUL A AVUT UN ROL IMPORTANT IN DECLINUL OLTCHIMULUI-ODATA CU INSTRAINAREA RAFINARIEI. REVENIND LA LIDERII DE SINDICAT, BINE AR FI SA NU MAI VEDEM CHIPURILE ACESTOR BORFASI. FIE EI-CERNEVISTI-DICULOISTI SI ALTE NEVERTEBRATE

Raspunsuri


Musafir

#10039 Re: CE VORBESTI?

2013-10-14 16:22:06

#10036: - CE VORBESTI?

vorbesc,

cunosti amanunte, detalii, sau iti dai cu parerea? citatul ala este foarte real, vorbe spuse grevistilor anul trecut in toamna.... verifica;

 

deci, hai sa o luam cu finalul: la treaba cu devalizarea lasa-l pe Cernev ca el nu cred ca poate fi pus pe acelasi palier de hotie cu diculoiu; diculoiu are parte mare de responsabilitate pe acest subiect, Cernev e in ecuatia asta de 1 an, ca lider, vorbesc, deci, nu ai ce sa-i imputi; poti sa-i reprosezi ca a incercat sa spuna adevarul oamenilor, si oamenii au interpretat altceva, dar, asta e alta discutie;

apoi: esti manager de unitate, ai cca 800 milioane de eur datorie facuta sub conducerea ta - esti raspunzator; ca au furat politicienii, corect - dar cu acordul cui? al meu nu; deci, esti manager, esti responsabil pentru performante si contraperformante - chiar nu am chef sa intru iar in detalii pe tema salariilor nesimtite luate in perioada de colaps;

 

banii cu pricina ii gasesti pe la: Neagoe, Udrea steliana, Enache, boureni, politicieni locali, designro, protectchim, mentchim, oltgroup, chempro, topanel, videanu si...tot asa....

 

Roibu si-a creat singur aceasta imagine; apropos de zvonul ca ar fi in spatele Dynamic banuiesc ca stii care sunt amanuntele si, normal, este firesc sa te intrebi una alta

in alta ordine de idei oamenii au niste orgolii....

in ceea ce priveste readucerea la conducerea Oltchim a dumnealui, ce sa zic, mi se pare un scenariu sumbru, sincer, as face tot posibilul sa plec din tara... e un fel cu a insista sa-l readucem pe iliescu la conducerea tarii;

insa astea sunt discutii de principiu si iar ajungem la chestii de genul a mea e mai mare si a ta mai tare;

ca rezumat deci: esti manager, esti raspunzator pentru fecare leu cheltuit pe mana ta; te fenteaza politicienii - renunti, si iesi demn din noroi; sincer, din punctul meu de vedere si-a stricat toata imaginea pozitiva pe care si-a facut-o cu ceva timp in urma.... parerea mea, deci....


Musafir

#10040 Re: CE VORBESTI?

2013-10-14 16:31:23

#10036: - CE VORBESTI?

si apropos domnu diculoiu mihai et comp. , adica restul liderilor de nuclee, explicati-ne si noua, cam cum au plecat, adica au fost dati afara din oltchim, acu' ceva ani in urma, oamenii de la proiectari - designro, protectii - protectchim, mentenanta - mentchim?

cum i-ati aparat voi, ce drepturi ati obtinut voi pentru ei, cum v-ati zbatut, cum se face ca, uite, acum oamenii din oltchim au plecat cu o ordonanta si salarii compensatorii, iar cei amintiti mai sus NU!

sigur v-ati facut datoria, dar, cum? unde? nu cumva te-a durut in cur de oamenii astia domnu diculoiu mihai? nu cumva te-a durut in cur domnu prisacaru? mai aveti tupeu sa veniti aici sa interpretati balada salvatorilor si a victimelor? asta se numeste tupeu cumva? nesimtire?

 

va veni momentul sa discutam si pe tema asta, sa nu crezi ca ramane asa, nerezolvata si ca oamenii aia, de la mentchim, de exemplu, de care ti-ai batut joc dumneata si dl vancea au uitat treaba asta....

 

i-ai vandut pe toti asa cum ai facut cu baza de la Fedelesoiu, ordinarilor ce sunteti!