Spune NU eutanasierii cainilor comunitari - PROTECTIA ANIMALELOR

Quoted post

Bula

#1636 Cainii maidanezi

2013-09-24 10:34

Nu cred ca indivizi care nu au copii ar trebui sa-si dea cu parerea pe subiectul cainilor maidanezi, sunt penibili.

Raspunsuri

Strula

#1640 Re: Cainii maidanezi

2013-09-24 11:39:00

#1636: Bula - Cainii maidanezi 

 Cred ca oamenilor iresponsabili ar trebui sa li se interzica sa aiba copii.  Stii cati mor din cauza neglijentei parintilor? Dar cati sunt arsi, opariti,uitati in ger, otraviti cu diverse substante ingerate in casa, ajung tardiv la medici cu raceli complicate si se ajunge inevitabil la decese? Stii cati sunt abuzati? A avea un copil nu e greu, problema este ce faci cu el dupa ce il ai. RESPONSABILITATE este cuvantul de baza. Nu e vorba nici de patura sociala din care face parte parintele, de gradul de pregatire ,nu nu, sunt copilasi crescuti la tara in saracie care au cei 7 ani de acasa si sunt ingrijiti corespunzator in limita posibilitatilor. Pentru ca s-au nascut in familii RESPONSABILE. Cat despre cei fara copii poate nu si-au asumat responsabilitatea de a fi parinti. O alegere mult mai buna decat sa fi facut o multime de copii si sa ii fi lasat pe strazi sau sa ii fi maltratat, nu crezi?A avea un copil nu e greu, problema este ce faci cu el dupa ce il ai.  La fel si cu cainii. A cumpara un caine nu e greu dar ce faci dupa cu el face diferenta. Cine e responsabil (si are respect) e si fata de om/copil si fata de caine sau alt animal. Asa ca parerea prefer sa o aud de la un om responsabil decat de la unul cu 100 de copii la care a primat instinctul de reproducere si atat si care nu are grija ci se poarta mai rau decat cu un caine cu ei. Nu toti oamenii care au copii se pot numi parinti asa cum nu toti oamenii desi au 2 maini si 2 picioare au latura psihica umana.(aici putem incadra criminalii si alte categorii) Imi pare rau pentru toti copiii care cad victime cainilor la fel cum mi se frange inima si de acei copii care cad victime animalelor din OM si ar fi nedrept ca acele cazuri sa le uitam, sa le musamalizam si trecem cu vederea doar pe motiv ca agresorul este tot om.Da, trebuie luate masuri acolo unde numarul cainilor este depasit dar nu trebuie pus un stigmat asupra unei specii/rase/etnii doar din cauza unor cazuri izolate.  </p>