Spune NU eutanasierii cainilor comunitari - PROTECTIA ANIMALELOR
Strula |
/ #1640 Re: Cainii maidanezi2013-09-24 11:39#1636: Bula - Cainii maidanezi Cred ca oamenilor iresponsabili ar trebui sa li se interzica sa aiba copii. Stii cati mor din cauza neglijentei parintilor? Dar cati sunt arsi, opariti,uitati in ger, otraviti cu diverse substante ingerate in casa, ajung tardiv la medici cu raceli complicate si se ajunge inevitabil la decese? Stii cati sunt abuzati? A avea un copil nu e greu, problema este ce faci cu el dupa ce il ai. RESPONSABILITATE este cuvantul de baza. Nu e vorba nici de patura sociala din care face parte parintele, de gradul de pregatire ,nu nu, sunt copilasi crescuti la tara in saracie care au cei 7 ani de acasa si sunt ingrijiti corespunzator in limita posibilitatilor. Pentru ca s-au nascut in familii RESPONSABILE. Cat despre cei fara copii poate nu si-au asumat responsabilitatea de a fi parinti. O alegere mult mai buna decat sa fi facut o multime de copii si sa ii fi lasat pe strazi sau sa ii fi maltratat, nu crezi?A avea un copil nu e greu, problema este ce faci cu el dupa ce il ai. La fel si cu cainii. A cumpara un caine nu e greu dar ce faci dupa cu el face diferenta. Cine e responsabil (si are respect) e si fata de om/copil si fata de caine sau alt animal. Asa ca parerea prefer sa o aud de la un om responsabil decat de la unul cu 100 de copii la care a primat instinctul de reproducere si atat si care nu are grija ci se poarta mai rau decat cu un caine cu ei. Nu toti oamenii care au copii se pot numi parinti asa cum nu toti oamenii desi au 2 maini si 2 picioare au latura psihica umana.(aici putem incadra criminalii si alte categorii) Imi pare rau pentru toti copiii care cad victime cainilor la fel cum mi se frange inima si de acei copii care cad victime animalelor din OM si ar fi nedrept ca acele cazuri sa le uitam, sa le musamalizam si trecem cu vederea doar pe motiv ca agresorul este tot om.Da, trebuie luate masuri acolo unde numarul cainilor este depasit dar nu trebuie pus un stigmat asupra unei specii/rase/etnii doar din cauza unor cazuri izolate. </p> |
|
Cerem pedepsirea maxima si urgenta a criminalului Geantimir Sorin
Salvăm Casa Dinu Lipatti
DEMISIA IOHANNIS ȘI JUDECATORI CCR
Ilie Bolojan – președintele de care România are nevoie!
SUNT FEMEIE ȘI AM DEMNITATE, SUSȚIN DIANA GUDIMA!
Integrarea medicinilor traditionale si de stil de viata, in ingrijirile medicale
Mariti amenda pentru taierea copacilor din Bucuresti
Suspendarea celor 9 judecatori ai CCR
NU taxa speciala dezvoltare urbana Sector 4
Cerem ARESTAREA criminalului care a legat și târât cu mașina un animal nevinovat!
Doriți să schimbați ceva?
Schimbarea nu se întâmplă dacă tăceți. Autorul acestei petiții a luat atitudine și a acționat. Veți face la fel? Porniți o mișcare socială creând o petiție.
Creeați propria dumneavoastră petițieAlte petiții care v-ar putea interesa
Cerem pedepsirea maxima si urgenta a criminalului Geantimir Sorin
59798 Creat: 2025-04-22
În sprijinul introducerii Religiei-Cristianism-Ortodocie ca disciplină obligatorie în școlile din Bulgaria.
11634 Creat: 2025-02-13
Vrem McDonald's In Turda!
865 Creat: 2025-05-04
Apel național: „STOP umilirii medicilor! Sistemul medical românesc este în pragul colapsului! Aplicați Legea Salarizării 153/2017 și salvați sistemul medical!”
1011 Creat: 2025-04-30
Cerem ARESTAREA criminalului care a legat și târât cu mașina un animal nevinovat!
26848 Creat: 2025-04-16
Cerem acțiuni urgente împotriva violenței între minori – cazul agresiunii din Alba Iulia
349 Creat: 2025-05-02
GRATIERE 2025
16054 Creat: 2025-02-03
APEL: Un vot util pentru România europeană, fără corupție și extremism
4514 Creat: 2025-04-24
Salvăm Animalele din Grădina Zoologică Rădăuți! Cerem condiții decente și respect față de viață!
286 Creat: 2025-04-28
Montare semafor treceri pietoni DN3 oraș Pantelimon
301 Creat: 2025-04-30
Încadrarea în condiții speciale de muncă
804 Creat: 2025-02-20
Stop jafului Aquavas Vaslui !!!
595 Creat: 2022-10-10
Sa ne lase mesele in fata la A1
84 Creat: 2025-05-07
SCHIMBAREA ADMINISTRATORULUI IONUT STEFANESCU DE LA ADAPOSTUL DE CAINI PUBLIC DRĂGĂȘANI
314 Creat: 2025-02-03
Salvam Dealul Lempes, rezervație naturală în Brasov
577 Creat: 2025-04-18
Respectarea mandatului doamnei director a Teatrului ,, Toma Caragiu " Ploiești
579 Creat: 2025-04-28
Două sensuri giratorii pentru siguranța rutieră în Tărtășești - la intersecțiile DN7 cu Strada Dentaș și Strada Mircea cel Bătrân
686 Creat: 2025-04-24
Semnaturi pentru pedepsirea celui care a batut vacile in Sibiu
662 Creat: 2025-04-24
Noi, locuitorii cartierului Avantgarden3 Brașov, solicităm cedarea rețelei de apă-canal din Avantgarden3 către SC COMPANIA APA SA Brașov - furnizorul de apă al cartierului.
509 Creat: 2025-04-16
Solicitare de remediere urgentă a disfuncționalităților din cadrul Consulatului României la Copenhaga
464 Creat: 2025-04-16