S.O.S. familia!

Quoted post

Mircea

#668 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 654

2013-08-20 11:45

#660: AMELIA - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 654

Draga Amelia,

Ceva nu pare in regula. Alternezi mesaje care merita citite cu mesaje care nu sunt la fel. Imi spui mie sau altora ca nu trebuie sa judecam, iar tu ... incepe cu tine ”oprirea judecarii altora”, ce zici? Nu ar fi corect? Toti avem de invatat, dar oare tu nu? Stii tu ce este un fariseu? Poti sa il definesti? Poti sa pui tu acest ”diagnostic”? Stii tu ce se intampla in Biserica Ordodoxa? Nu cred. Nu cred nici ca aperi ”justitia” - nici nu ai avea cum. Nici tu, nici eu, nici altii ... Stii cine e fals? Te rog, mentine spiritul mesajelor precum acela la care ti-am raspuns mai devreme, cand mi-ai dat de gandit si am regretat ca am spus si eu ”vrute si nevrute” impins de ”catecolamine” ... Nu judeca ca sa nu fii judecat!? Corect - se aplica TUTUROR, inclusiv mie, inclusiv tie.

Raspunsuri

AMELIA

#676 e: Re:668

2013-08-20 12:28:08

#668: Mircea - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 654

MIRCEA , eu nu detin si nimeni nu detine adevarul absolut , sunt om si am inclusiv dreptul de a gresi , nu imi place sa judec dar daca un om ma catalogheaza de newagista sau imi spune ca DUMNEZEUL meu e ala rau , atunci stiu cu cine am de -a face si trebuie sa aduc firul comentariilor la nivelul lui de perceptie , adica vorbind pe limba lui . stiu ce e un fariseu , toti cei ce se bat cu pumnul in piept in biserica si in afara ei dar in realitate sunt rai , barfitori , egoisti si ATENTIE : cand fac parastase se duc si impart prietenului sau vecinului instarit ; fara a-i eticheta , in opinia mea acestia sunt farisei  . ce se intampla in biserica ortodoxa nu stiu pte ca traiesc intr-un loc unde sunt multi catolici si biserici catolice ,iar oamenii catolici au renuntat multi sa mai mearga la biserica lor cand au aflat ca preotul era pedofil ; scandalurile atat de multe i-au scarbit.Apar Mircea , justitia mea , punctul meu de vedere , toti avem opinii diferite , prin urmare si eu . Daca firul comentariilor s-ar fi desfasurat fratesc cum ar fi trebuit si nu in mod calomniator si , atentie , calomnia vine din partea "credinciosilor" , probabil nu ar fi trebuit sa variez in atitudine si sa scriu lucruri care nu imi fac onoare ; dar pentru faptul ca am fost acuzata ca as fi gay , sau cu cel rau , dandu-mi-se sfaturi fara a ma cunoaste , atunci am raspuns , pe limba mea si a lor , departe de a folosi un limbaj prietenos. Si nu stiu in ce masura vei intelege de ce am ales sa il percep pe DUMNEZEU  ca fiind iubire dar iti confesez ceva ce numai cercul meu de prieteni stie : inainte de anul 2000 sotul si eu am ramas someri drept ptr care am avut zile intregi in care familia mea mncam decat paine , nimic altceva , multam DOMNULUI . Intr una din zilele de agonie si disperare si intrebari fara raspunsuri , s-a nimerit sa bata la poarta mea preotul cu botezul ; dupa ritualul arhi cunoscut , a intins mana exact cum fac bietii cersetori la care extem de rusinata i-am raspuns ca nu am bani . aveam decat vreo 5000 de lei , putin , nu imi amintesc ce puteam lua cu ai atunci . A plecat bosumflat iar de atunci in fiecare an mi -a ocolit casa . Eram cea care nu daduse bani. Si nu o spun cu mandrie dar de atunci am considerat ca biserica si DOMNUL sunt acolo unde pui genunchii jos , fara sa te vada nimeni , fara sa fac cruci mari si sa ma vada 100 de persoane , din umila mea casa si odaie , am inceput sa strig la DUMNEZEU si crede-ma , nu m-a parasit .Daca gresesc , va veni o zi in care voi plati factura , dar pana atunci voi ramane de nezdruncinat , atat cat pot , in convingerile mele . Cu mine si ai mei nu afost nici un duhovnic care se presupune ca trebuie sa fie cu "oile"  , decat DUMNEZEU . Asa ca draga Mircea , in virtutea convingerilor mele , mai depasesc limitele si chiar ma contrazic tocmai pentru ca nu sunt o sfanta ci unul din milioanele de pacatosi din aceasta lume . multe salutari

 




Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...