Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!
Quoted post
F..E PE LUTE |
#4299 Asta este schimbarea la fata promisa si girata de Cernev si Piperea2013-06-07 19:37http://www.viatavalcii.ro/index.php/component/content/article/50-primul/15725-un-mesaj-pentru-primul-ministru-avem-dovada-la-oltchim-au-fost-dai-afar-1000-de-oameni-i-se-angajeaz-pilele.html Dacă până mai ieri erau doar zvonuri, acum ni s-a confirmat că administratorii judiciari şi noua conducere adusă de aceştia la Oltchim au dat afară aproape 1000 de oameni ca să aducă alţii noi. Mai grav este că au dat afară oameni cu experienţă profesională şi aduc pe posturile lor neaveniţi care habar nu au cu ce se mănâncă activitatea din Oltchim. Avem dovada şi o vom publica alăturat. Demersurile noastre jurnalistice de a confirma aceste zvonuri au dat roade. Am intrat în posesia uneia dintre deciziile de angajare dată de directorul general Mihail Tălpăşanu, semnată şi girată inclusiv de Oficiul Juridic din Oltchim. Avem informaţii că acest caz nu este unul singular şi că există mai mulţi angajaţi noi apăruţi în Oltchim după ce s-a procedat la disponibilizarea a aproximativ 1000 de oameni cu state vechi în combinatul vâlcean şi pregătiţi din punct de vedere profesional. Mai mult, se pare că mulţi din cei nou veniţi sunt puşi pe fel şi fel de funcţii de conducere pentru a avea salariu mare şi a nu face nimic, asta în timp ce numărul muncitorilor la Oltchim s-a împuţinat. Dar să vă prezentăm cazul de faţă. Este vorba de Decizia nr. 1436 din data de 5 iunie 2013 prin care o anume Elena Denisa Filip este adusă de la Mentchim la Serviciul Inspecţii Instalaţii la Secţia Exploatare Mecanică ca responsabil tehnic cu sudura. Deşi în decizie se menţionează că Elena Denisa Filip este delegată la Serviciul Inspecţii Instalaţii şi că din data de 4 august 2013 va reveni la vechiul loc de muncă fără a mai fi necesară îndeplinirea vreunei formalităţi, în cazul în care nu există o dispoziţie contrară, în comunicarea cu privire la încadrarea în muncă dată de Serviciul Resurse Umane din Oltchim, respectiva doamnă este încadrată pe perioadă nedeterminată ca şef laborator Serviciul Inspecţii Instalaţii. Aceeaşi Decizie precizează că drepturile salariale ale Elenei Filip rămân nemodificate, iar în comunicarea cu privire la încadrarea în muncă scrie negru pe alb că angajarea se face începând cu data de 14 mai 2013 cu un spor de vechime de 15 la sută. Mai mult, la rubrica vechime în specialitate apare un simplă liniuţă care arată că nici vorbă de aşa ceva la Elena Denisa Filip, care are o vechime totală la data angajării de 9 ani, 9 luni şi 16 zile. Iată, aşadar, cum şi-a bătut Guvernul USL joc de angajaţii de la Oltchim şi de judeţul Vâlcea. Iată cum îşi bat joc administratorii de la Oltchim şi noua conducere adusă de aceştia de angajaţii care au făcut performanţă la Oltchim. Şi asta în condiţiile în care firma a fost băgată forţat în insolvenţă. TALPASENE SA TRAIESTI MARE DIRECTOR MAI ESTI !!! |
Raspunsuri
atat |
#4300 Re: Asta este schimbarea la fata promisa si girata de Cerniperea2013-06-08 04:38:03#4299: F..E PE LUTE - Asta este schimbarea la fata promisa si girata de Cernev si Piperea Daca i-am lasat pe ceilalti 21 de ani sa-si faca treaba haideti fratilor sa-i lasam si pe cei care sant acum tot atat si tragem linie la final.Daca are cineva o solutie viabila de scoatere a combinatului din rahat sa o scrie aici si pobabil cei indreptatiti o vor aplica.Daca stam numai sa judecam pe alti si asteptam sa curga lapte si miere asta nu se v-a intampla.Asta este natia romaneasca sa improste cu rahat pe cel de langa el.Uitativa si in europa ce se intampla ,uitativa in lume ce se intampla ,sant rafinarii la cheie noi care asteapta investitori sa lei preia si nu vine nimeni sa cumpere.Astea sant realitatile lumii si retineti INCA ESTE BINE o sa vina vremuri si mai grele.
|
Cerem investigarea suspiciunilor de fraudare a alegerilor și renumărarea voturilor – respectați democrația!
Anularea cetateniei Române persoanelor din Republica Moldova
Salvăm Casa Dinu Lipatti
DEMISIA IOHANNIS ȘI JUDECATORI CCR
Solicitare de intervenție urgentă pentru repatrierea cetățenei Republicii Moldova Rodica Vizitiu și a celor trei copii ai săi din Gaza
Cerere de anulare și reluare a alegerilor din 18 mai 2025
SUNT FEMEIE ȘI AM DEMNITATE, SUSȚIN DIANA GUDIMA!
Integrarea medicinilor traditionale si de stil de viata, in ingrijirile medicale
Doriți să schimbați ceva?
Schimbarea nu se întâmplă dacă tăceți. Autorul acestei petiții a luat atitudine și a acționat. Veți face la fel? Porniți o mișcare socială creând o petiție.
Creeați propria dumneavoastră petițieAlte petiții care v-ar putea interesa
Cerem investigarea suspiciunilor de fraudare a alegerilor și renumărarea voturilor – respectați democrația!
13234 Creat: 2025-05-19
Anularea cetateniei Române persoanelor din Republica Moldova
19097 Creat: 2025-05-11
Anularea pașapoartelor românești ale cetățenilor Moldovei
9498 Creat: 2025-05-17
Cerere de anulare și reluare a alegerilor din 18 mai 2025
2672 Creat: 2025-05-19
Retragerea tuturor avizelor si anularea evenimentului "Bucharest pride 2025" din ziua de ajun a Rusaliilor
1689 Creat: 2025-05-19
Renumărarea voturilor prezidențiale din data de 18.05.2025 și anularea voturilor cetățenilor din Republica Moldova
1348 Creat: 2025-05-19
Stop lui Nicușor Dan! Susținem o țară condusă cu inimă românească-George Simion președinte!
1092 Creat: 2025-05-19
Românii din Basarabia nu sunt cetățeni de mâna a doua! Opriți instigarea împotriva cetățenilor români din Republica Moldova!
212 Creat: 2025-05-20
Verificarea cetățeniilor române redobândite ale moldovenilor de peste Prut
218 Creat: 2025-05-19
APEL „Salvați Sala CUB”, Teatrul Național Iași
190 Creat: 2025-05-20
Renumararea Voturilor din Toata Țara
326 Creat: 2025-05-19
Susținem democrația! Contestăm anularea alegerilor și îl sprijinim pe Călin Georgescu!
7274 Creat: 2024-12-06
Cerem investigarea suspiciunilor de fraudare a alegerilor și renumărarea voturilor – respectați democrația!
198 Creat: 2025-05-19
Cerem înființarea unei Școli Profesionale Speciale în Ploiesti pentru copiii cu dizabilități și CES!
92 Creat: 2025-05-19
Semnează pentru ultima șansă de a ne salva singuri!
8416 Creat: 2021-10-31
Susțineți atragrea la răspundere a lui Vasile Costiuc pentru înjuria în adresa Președintei țării și discriminare pe bază de gen
65 Creat: 2025-05-20
Sute de medici șomeri din cauza întârzierii nejustificate a eliberării certificatelor de către Ministerul Sănătății
273 Creat: 2025-05-18
Extindere Parc Ciulin
60 Creat: 2025-05-20
Petitie către Curtea Constituțională a României Subiect: Menținerea în cursa prezidențială a domnului Călin Georgescu
30451 Creat: 2024-11-28
Cerem pedepsirea maxima si urgenta a criminalului Geantimir Sorin
61057 Creat: 2025-04-22