Protest la atacurile contra scriitorilor


Musafir

/ #1

2013-02-13 16:39

Este de neconceput, ca o revista care a afirmat si confirmat valorile culturale ale Transilvaniei de-a lungul mai multor decenii sa fie acum condusa de cineva care contesta valare celor care au trudit (chiar si in perioade nefaste) la edificarea culturii romane. Noul redactor sef al revistei (autointitulat director de revista) contesta in primul sau articol chiar rolul important al acestei reviste. Nu stiu ce stie acest domn despra revista Tribuna si rolul ei, in schimb nici scriitorii nu prea stiu nimic despre valoarea literar artistica a domnului Arman (fie el filosof, sociolog, scriitor sau orice altceva. Daca il nemultumeste calitatea sau orientarea acestei revisre poate infiinta alta mai buna. Dar TRIBUNA a avut tribunii ei care i-au stabilit destul de clar profilul. Poate ca a suferit uneori de anemie, dar a servit cauzei initiale de a oferi prilej de afirmare a culturii romane in spatiul transilvan. De ce crede domnia sa ca are caderea sa stabileasca valoarea muncii celor care si-au dovedit priceperea in timp, nu stiu. De ce atata vehementa? Poate are un cenaclu de initiati intr-o filosofie aparte care va schimba fata literara a lumii?! Asteptam formidabila schimbare in bone a revistei, afirmarea unor personalitati mai valoroase necunoscute pana acum... Dar, nici atunci nu vom putea ierta impoliteta domniei sale fata de cei deveniti prin muncaapreciabila, sincera si acerba personalitati de marca ale culturii.