Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Et moi ...

/ #414 Nu stiu sau se fac ca nu stiu!

2012-12-04 19:36

Eu nu mai inteleg nimic!

Conform declaratiilor de ieri facute de Ponta in mass-media si a declaratiei facute de Chitoiu astazi in sedinta de guvern si-l citez pe Chiţoiu: "Joi şi vineri, plătim avansul, 55% din luna noiembrie şi în jurul datei de 20-21 decembrie şi lichidarea pe luna noiembrie şi ajungem la zi cu salariile. De asemenea, am făcut rost de capitalul de lucru pentru funcţionarea combinatului ..."

Realitatea?
Salariatii de la OLTCHIM nu au primit, inca, tichetele de masa pentru luna octombrie si nici diferenta de cca. 38% din salariul lunii octombrie (respectiv cca. 67% din lichidarea lunii octombrie) dar vor primi 55% din salariul lunii noiembrie 2012 in data de 6-7.12.2012? 
Si daca retin bine, cca. 500 de salariatii, trebuiau sa primeasca si ajutoarele sociale de 1.400 lei / luna la inceputul lunii decembrie 2012 dar pana acum nu au primit nimic!
Capital de lucru nu "am făcut rost" pentru ca daca ar fi nu s-ar merge numai pe var; ar functiona si poliolii la capacitate; ar functiona si oxo-alcooli; ar functiona si plastifiantii!


Este ultima minciuna sau este primul adevar?