Abrogare TVA LA INCASARE

Iuliu

/ #51 Re: pro si contra

2012-11-30 11:53

#29: Tinu - pro si contra

Fiecare isi stie problemele si interesele, de aceea cred ca ar fi fost normal ca reglementarea sa tina cont de conditii concrete, nu de o teorie in care pe prim plan s-a pus bugetul de stat(cel putin asta s-a dorit) si sa fie OPTIONALA. Imi pare rau ca ati luat o teapa atat de importanta, insa daca ati mai fi pe piata, ati constata ca firmele mari va trimit notificari prin care va solicita sa precizati daca veti aplica sau nu sistemul de plata a TVA la incasare sau nu. De ca credeti ca fac asta? E simplu, daca aplicati sistemul de plata a TVA la incasare, vor cauta alt furnizor... Nu ii putem judeca, firmele mari obtin de la furnizori termene de plata de 90-120-180 zile, dar din cauza acestei reglementari nu isi vor putea deduce TVA-ul in aceasta perioada. Personal ati fi dispus sa platiti TVA-ul pentru altul(practic TVA-ul neplatit de o firma va fi platit - prin lipsa de deducere - de altul. Mai mult, firma mica plateste TVA la trimestru, firma mare la luna, firma mica oricum nu ar avea de plata doua luni, dar firma mare nu va putea deduce, adica plateste la buget si ceea ce bugetul nici macar nu trebuia sa incaseze. Poti cere firmelor mari sa sponsorizeze si firmele mici, si statul? Eu cred ca nu.