Abrogare TVA LA INCASARE

Tinu

/ #29 pro si contra

2012-11-23 11:23

Va salut. Pot doar sa va spun ca am pierdut o linie de dezvoltare pentru ca am luat o teapa de la un client care a luat marfa, i-am taiat factura si nu am mai vazut vreodata acei bani pe marfa. Datorita neincasarii acelor bani multi, am avut o discrepanta destul de mare cateva luni, am subzistat sa pot plati salarii la oameni... dar apoi a trebuie sa platesc TVA pentru acea factura neonorata... si am explicat degeaba statului roman ca nu am cum sa platesc TVA pe ce nu am incasat. Bine, a spus statul roman... dar trebuie sa dai in judecata si sa ai sentinta si apoi vedem cum facem. Pana atunci trebuie sa platesti TVA'ul ala si penalizarile. Nu am avut de unde... am trimis oamenii acasa si am inchis pentru nicio banca nu a vrut sa imi sustina "pierderea" in timp... chiar daca dupa vreo ... 6 ani aveam castig de cauza. Nu doresc sa platesc TVA la ce nu incasez VREODATA... lucrez cu facturi la 90-120-180 de zile. Parerea mea e clara... si asta va spune un patit. Sper sa nu treca nimeni prin ceea ce am trecut eu