PARLAMENT UNICAMERAL 300 DEPUTATI

Barbu

/ #136 poporul este mai suveran decat parlamentul

2012-09-17 01:19

Eu am fost impotriva. Am considerat ca un parlament bicameral respecta traditia parlamentara romaneasca. Nici numarul mare de senatori si deputati nu ma deranja prea tare cata vreme am o admiratie deosebita pentru parlamentarism si democratie si poate da sansa la exprimare unui numar cat mai mare de participanti la faurirea legislatiei. Personal sunt mai atras de lucrurile abstracte cum sunt principiile si teoriile. Munca de parlamentar este mai cerebrala. Fara sa imi propun sa jignesc pe cineva, sunt mai putin atras de activitatile practice pe care le propune functia de primar sau o functie guvernamentala.
DAR
Faptul ca ,,poporul" a votat altfel decat mine nu trebuie sa ma indispuna. Trebuie sa ma plec in fata vointei populare. La fel trebuie sa faca si senatorii si deputatii. Mai suverana decat vointa Parlamentul este vointa exprimata prin referendum. Sa lase tertipurile cu modificarea constitutiei etc. Referndumul validat trebuie aplicat, altfel inseamna ca doar radem de ,,prostime''. La ce le-am mai cerut oamenilor parerea, daca nu ne place parerea lor?