Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!

Jojo

/ #1748 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2012-05-09 20:07

#1742: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Poti sa fii atat de cumsecade incat sa exemplifici? In ce alte tari europene exista univeristati in limbi ale minoritatilor? Eu imi recunosc atat limitele, cat si lipsa de interes, pur si simplu pe unde m-am plimbat eu nu am vazut, dar asta nu inseamna ca nu exista.

Nu cred ca e vorba sa povestim de Legea Educatiei Nationale, cata vreme infiintarea unei facultati de medicina in limba maghiara e prevazuta de o hotarare de guvern, care nu are putere si nici prioritate nici in fata legii, nici in fata autonomiei universitare.

Autonomia culturala e una, o respectam si chiar o iubim, din pacate voi nu aveti inteligenta de a o valorifica, iar invatamantul superior profesional e cu totul si cu totul alta poveste.  In loc sa valorificati potentialul pe care maghiaraimea il are, cultural, turistic (daca e sa vorbim numai de secuime), gastronomic, folcloric, etc, voi aveti grija sa iritati prin cereri care duc inevitabil cu gandul la discriminare pozitiva, separatism, enclavizare.

Intamplarea face ca azi am discutat cu o persoana pe nume Otto. Acum e cetatean german. Romanii, cand i-au facut cartea de munca, l-au botezat Octavian si din cauza asta a avut niste neplaceri cand s-a stabilit in Germania. Vrei sa stii ce i-au facut maghiarii? L-au adus in situatia ca si acum, la o varsta venerabila, face socotelile in limba maghiara, desi sustine sus si tare ca limba lui materna e germana. Cu toate acestea, nu se considera deznationalizat, in sufletul si in constiinta sa este Otto, germanul nascut in Transilvania si scolit in limba maghiara. De ce scolit in alta limba decat cea materna? Pentru ca atunci cand era el in clasa a doua sau a treia, asa spunea legea ”in vigoare”, ca vad ca iubesti termenul.