Concurs national unic de titularizare 2012


Musafir

/ #117 Titular versus suplinitor

2012-03-22 23:55

In această situaţie cine mai poate ţine in frâu directorii nesătui şi îmbuibaţi ce îşi ţin aproape doar lipitorile...câte umilinţe mai poate îndura bietul "suplinitor", fie el oricât de bine pregătit,oricât de mult examinat,oricât de bun dascăl şi oricâtă vechime ar câstiga la catedră...chiar nu-şi dă nimeni seama că "bieţii" titulari suferă că nu-i mai întreabă nimeni de sănătate de când au intrat în sistem şi nici că-i va mai deranja cineva...şi singura lor grijă este cum să se certe pentru gradaţiile de merit şi pentru plata cu ora...că doar dacă spui "titular",cred unii, spui"profesor"...nu,stimaţi colegi,chiar dacă sistemul ne obligă să ne câştigăm anual statutul de profesor,chiar dacă mulţi dintre dvs. nu vreţi să ne respectaţi,chiar dacă ne priviţi cu invidie când elevii ne spun cu drag "doamna profesoară",mulţi dintre suplinitori ne merităm statutul de "dascăl"...nu suntem titulari chiar dacă unii ne "titularizăm" an de an...oare de ce atunci sistemul merge aşa prost că doar nu suplinitorii reprezintă majoritatea...sper să se găsească o cale care sa nu mai permită nici unui dascăl sa fie umilit şi înjosit...CNUT asigura un cadru mai onest de a intra sau a te menţine în sistem şi nu te lăsa la mâna directorului şi a clicii sale,fără nici o cale de a te apăra...Dumnezeu sa ne apere că doar El mai are putere în faţa unui sistem atât de corupt! Eu una m-am săturat de directori care dictează procesele-verbale de la CA,de CA în care nimeni nu votează dar se consemnează "unanimitate" în PV,de răspunsuri,nemotivate, de genul"postul nu are viabilitate" deşi...,de lideri de sindicat care dacă tot le plăteşti cotizaţia ar putea fi măcar neutri şi nu apărători ai bietei conduceri,chiar dacă şi-au unit interesele şi la biserică devenind fini şi multe,multe altele...