Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!

Judex

/ #1198 Re: Re: Re: Re 1067

2012-03-21 21:36

#1179: Mesi - Re: Re: Re 1067

Isteţule, îmi zici că mai sunt şi alte cărţi de istorie, nu numai acelea scrise de noi. Sigur că da.

Mai sunt şi cele scrise la Buda-Pesta şi prin America de către emigraţia maghiară. Au curs tone de cerneală din condeiele acelor "istorici", dar degeaba. Tot ce-au scris ei e monedă calpă.

Mai este şi Gesta Hungarorum, dar şi aceea, deşi e scrisă de voi, nu vă convine. Aţi renegat-o. aţi zis că e născută din fantezia unui istoric anonim. Te asigur că n-am scris-o noi.

Cînd cineva scrie inepţii de genul că pe secui i-a trimis ungurii cu pămînt sub talpă aici, la poalele Carpaţilor şi că nu pleacă de aici decît cu pămînt cu tot, cum să nu te enervezi? Eu am pretenţia că discut cu persoane raţionale, responsabile, care vin cu argumene nu cu fantezii şi poveşti de adormit copiii. Aduceţi argumente, nu fantezii!

Mai citeşte şi ce scrie cineva la #1122, poate te dumireşti ce e cu ungurii ăştia. Dacă nu era religia creştină, hălăduiaţi pe mîrţoage cu carnea dospită sub şeaua calului şi azi! Dacă nu dispăreaţi definitiv din istorie, bineînţeles.