Concurs national unic de titularizare 2012

Ada
Musafir

/ #109 Dati o sansa absolventilor din 2012. Vor sa patrunda in sistem, dar nu-i lasa legea...

2012-03-12 15:07

 

Ce poate face un tanar absolvent in 2012? Nu i se da sansa nici macar sa se inscrie la concurs...de luat concursul nici nu poate fi vorba.

Cei care au elaborat Metodologia nu s-au gandit ca in aprilie cand se depun dosarele facultatea nu este incheiata, deci de unde diploma de licenta, nota de licenta sau medie de peste ani? Plus ca inainte de proba scrisa are loc inspectia la clasa...iarasi sunt tinerii dezavantajati....de unde clasa daca tu nu ai terminat nici facultatea? Legea e facuta doar pentru cei care sunt deja in sistem.

Cui ii pasa? Nimanui. Daca mergi sa intrebi la inspectorat ti se spune: ”nu ai nici o sansa”, ”reorienteaza-te”, ”mai fa si un master”...si in timp ce faci un master din ce traiesti? din banii parintilor....e de ajuns. Saracii parinti te-au tinut in facultate, au sperat ca macar copilul lor sa o duca mai bine, ca are studii superioare...

Macar suplinitor daca s-ar putea, dar, oare, exista concurs de suplinire? Am citit Metodologia...dar nu reiese de nicaieri ca ar fi concurs de suplinire. Eu am inteles ca la suplinire, o sa poata participa doar cei care au dat concurs de titularizare la o unitate de invatamant si nu l-au luat. Cu nota obtinuta acolo se prezinta la examenul de suplinire sau cu o nota obtinuta anii trecuti la titularizare.

Daca stie cineva cum o sa fie cu suplinirile anul acesta...astept un raspuns.