Apel pentru Schimbare Adevărată!


Musafir

/ #555

2012-01-28 13:46

PROTEST

Nu am nici un venit sigur si traiesc din activitati ziliere de unde cu sacrificii si umilinta reusesc sa-mi achit impozitele pe o proprietate mostenita in mediul rural. Fac parte din clasa « viermilor » si « ciumpalacilor » din « mahalaua violentă şi ineptă » care protesteaza impotriva coruptiei, a devalorizarii adevaratei identitati, a umilintei si minciunii, a tuturor practicilor de intimidare si manipulare, a legilor impuse abuziv si neconstitutional, impotriva ignorantei fata de nevoile poporului tinut sub teroare fara siguranta zilei de maine si a tot ceea ce a scos justificat pe romani in strada !

Pentru ca solutionarea favorabila a problemei care ma tine in tensiune si neliniste nu poate fi facuta de organele judecatoresti, acesta putere in stat fiind depasita de competenta, am hotarat sa deschid aceasta pagina cu speranta ca impreuna cu toti cei in situatia mea si a sustinatorilor de dreptate sa determinam forul legislativ roman sa emita o ordonanta prin care sa anuleze datoriile cumulate datorita unei decizii aberante, total eronate, prin care agentii comerciali cu cifra de afaceri zero au fost obligati la plata unui impozit pe venit., altfel spus IMPOZITUL PE NIMIC.

Iata istoria in urma careia am ajuns dator :

Am demarat infiintarea unei SRL in data de 12.01. 2009 (cu intentia de a atrage un investitor strain care ulterior a renuntat datorita politicii fiscale si neacordarea de facilitati in domeniu)

Eliberarea Certificatului de Inregistrare s-a facut in data de 12.02.2009.

Prin decizia asociatului unic si in urma declaratiei pe propria raspundere, SRL obtine CERTIFICATUL CONSTATATOR ca firma nu desfasoara activitati prevazute in actul constituitiv sau modificator, cu valabilitate pana la data inceperii activitatilor, document emis in temeiul art. 17 alin(1) lit. a) din Legea nr 359/ 2004 privind simplificarea formalitatilor la inregistrarea persoanelor fizice, asociatiilor familiale si persoanelor juridice, inregistrarea fiscala a acestora, precum si la autorizarea functionarii persoanelor juridice, emis la aceeasi data cu infiintarea firmei, 12.02.2009.

In data de 06.07.2010 am primit o NOTIFICARE prin care eram invitat la sediul Administratiei Finantelor Publice de care apartine firma, cu specificatia ca in caz de neprezentare voi fi sanctionat cu amenda de la 1.000-10.000 lei, unde m-am prezentat cu toate documentele firmei, sefa AFC afirmand ca nu stie sa ma lamureasca asupra situatiei, trimitandu-ma la DGFP in municipiul resedinta de judet, unde am fost pus sa dau o declaratie precum ca de la data infiintarii si pana in 30.06.2010 nu am desfasurat o activitate prevazuta in actul constituitiv al SRL, declaratie inregistrata la BIROUL METODOLOGIE BILANTURI din cadrul DGFP al judetului la data de 13.08.2010.

La data 13.08.2010, in calitate de asociat unic, la indicatiile DGFP intocmesc un document prin care hotarasc suspendarea activitatii societatii pe o perioada de trei ani, activitate inexistenta defapt !!!

La data de 08.07 2011 primesc o DECIZIE DE IMPUNERE figurand cu profit -DEBIT de la AFP de care apartin, in urma careia m-am prezentat la sediul acesteia si unde din nou nu mi s-a putut explica de ce trebuie sa platesc un impozit pe venit in numele unei firma care nu desfasoara nici un fel de activitate, fiind si de data asta trimis la DGFP in municipiul resedinta de judet, unde am fost pus sa mai dau o declaratie din care sa reiese ca SRL nu a desfasurat nicio activitate prevazuta in actul constituitiv, societatea mai susu mentionata fiind suspendata pe o perioada de trei ani incepand cu data de 13.08.2010, declaratie inregistrata la BIROUL METODOLOGIE BILANTURI cu numar in data de 06.10.2O11.

In urma unei noi notificari m-am prezentat la AFP de care apartin unde fara prea multe explicatii mi s-a intocmit un PROCES-VERBAL DE CONSTATARE SI SANCTIONARE A CONTRAVENTIILOR la data de 03.10.2011 pentru savarsirea faptei ca nu am depus declaratia de inactivitate la 31.12.2010, fiind sanctionat cu AVERTISMENT !

De la aceasta data am fost bombardat cu notificari, somatii, extrase de cont, chiar si un titlu executoriu, culminand cu o DECIZIE la obligatiile de plata accesorii semnata de conducatorul unitatii fiscale, datata 11.01.2012.

Pentru ca eu consider ca nu este corect ca cineva sa plateasca impozit pe un profit inexistent al unei firme care a declarat neinceperea activitatii si in mod cinstit nu pot sa stopez avalansa de amenintari cu amenzi si executare silita, am deschis aceasta pagina facebook (http://www.facebook.com/pages/Victimile-impozitului-forfetar-OUG-342009-cer-anularea-datoriilor/356574714370901) care sa reuneasca victimile OUG 34/2009 care a prevazut obligatii fiscale abuzive impuse firmelor fara activitate.

Impozitul forfetar la sfarsitul anului 2010 a fost eliminat, pin acest fapt masurile stupide din partea guvernului fiind recunoscute, insa datoriile cumulate au ramas in debitul celor in carca carora le-au fost puse ilogic si abuziv.

Nu sunt singurul in aceasta situatie si de aceea doresc prin deschiderea unei pagini fb, sa ne constituim intr-un grup de dialog pentru a cere dreptate. Reamnintesc ca actiunile in judecata au fost in zadar peste tot in tara, dovedindu-se o inutila risipa de nervi, timp si bani.


Pentru o Romanie fara hotie,

Radu Barb – administrator unic la GAME OVER SRL
e-mail : gameoversrl@yahoo.com