Apel pentru Schimbare Adevărată!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Apel pentru Schimbare Adevărată!


Musafir

#551

2012-01-28 13:43

‎Întâi te vor ignora, apoi vor râde de tine, apoi se vor lupta cu tine, apoi vei învinge. (Mahatma Gandhi)

Musafir

#552

2012-01-28 13:43

sa vina alti noi!!!!

Musafir

#553

2012-01-28 13:44

politicieni curati sa aiba sange in ei si sa se alature cu semnaturile
Mihai Miloi

#554

2012-01-28 13:44

Cea mai buna initiativa....nici unu nu e bun...Ponta sau Crin...ati vazut ce i-au facut d-nului Geoana...cauta sa isi faca loc si ei sa prinda ceva bani

Musafir

#555

2012-01-28 13:46

PROTEST

Nu am nici un venit sigur si traiesc din activitati ziliere de unde cu sacrificii si umilinta reusesc sa-mi achit impozitele pe o proprietate mostenita in mediul rural. Fac parte din clasa « viermilor » si « ciumpalacilor » din « mahalaua violentă şi ineptă » care protesteaza impotriva coruptiei, a devalorizarii adevaratei identitati, a umilintei si minciunii, a tuturor practicilor de intimidare si manipulare, a legilor impuse abuziv si neconstitutional, impotriva ignorantei fata de nevoile poporului tinut sub teroare fara siguranta zilei de maine si a tot ceea ce a scos justificat pe romani in strada !

Pentru ca solutionarea favorabila a problemei care ma tine in tensiune si neliniste nu poate fi facuta de organele judecatoresti, acesta putere in stat fiind depasita de competenta, am hotarat sa deschid aceasta pagina cu speranta ca impreuna cu toti cei in situatia mea si a sustinatorilor de dreptate sa determinam forul legislativ roman sa emita o ordonanta prin care sa anuleze datoriile cumulate datorita unei decizii aberante, total eronate, prin care agentii comerciali cu cifra de afaceri zero au fost obligati la plata unui impozit pe venit., altfel spus IMPOZITUL PE NIMIC.

Iata istoria in urma careia am ajuns dator :

Am demarat infiintarea unei SRL in data de 12.01. 2009 (cu intentia de a atrage un investitor strain care ulterior a renuntat datorita politicii fiscale si neacordarea de facilitati in domeniu)

Eliberarea Certificatului de Inregistrare s-a facut in data de 12.02.2009.

Prin decizia asociatului unic si in urma declaratiei pe propria raspundere, SRL obtine CERTIFICATUL CONSTATATOR ca firma nu desfasoara activitati prevazute in actul constituitiv sau modificator, cu valabilitate pana la data inceperii activitatilor, document emis in temeiul art. 17 alin(1) lit. a) din Legea nr 359/ 2004 privind simplificarea formalitatilor la inregistrarea persoanelor fizice, asociatiilor familiale si persoanelor juridice, inregistrarea fiscala a acestora, precum si la autorizarea functionarii persoanelor juridice, emis la aceeasi data cu infiintarea firmei, 12.02.2009.

In data de 06.07.2010 am primit o NOTIFICARE prin care eram invitat la sediul Administratiei Finantelor Publice de care apartine firma, cu specificatia ca in caz de neprezentare voi fi sanctionat cu amenda de la 1.000-10.000 lei, unde m-am prezentat cu toate documentele firmei, sefa AFC afirmand ca nu stie sa ma lamureasca asupra situatiei, trimitandu-ma la DGFP in municipiul resedinta de judet, unde am fost pus sa dau o declaratie precum ca de la data infiintarii si pana in 30.06.2010 nu am desfasurat o activitate prevazuta in actul constituitiv al SRL, declaratie inregistrata la BIROUL METODOLOGIE BILANTURI din cadrul DGFP al judetului la data de 13.08.2010.

La data 13.08.2010, in calitate de asociat unic, la indicatiile DGFP intocmesc un document prin care hotarasc suspendarea activitatii societatii pe o perioada de trei ani, activitate inexistenta defapt !!!

La data de 08.07 2011 primesc o DECIZIE DE IMPUNERE figurand cu profit -DEBIT de la AFP de care apartin, in urma careia m-am prezentat la sediul acesteia si unde din nou nu mi s-a putut explica de ce trebuie sa platesc un impozit pe venit in numele unei firma care nu desfasoara nici un fel de activitate, fiind si de data asta trimis la DGFP in municipiul resedinta de judet, unde am fost pus sa mai dau o declaratie din care sa reiese ca SRL nu a desfasurat nicio activitate prevazuta in actul constituitiv, societatea mai susu mentionata fiind suspendata pe o perioada de trei ani incepand cu data de 13.08.2010, declaratie inregistrata la BIROUL METODOLOGIE BILANTURI cu numar in data de 06.10.2O11.

In urma unei noi notificari m-am prezentat la AFP de care apartin unde fara prea multe explicatii mi s-a intocmit un PROCES-VERBAL DE CONSTATARE SI SANCTIONARE A CONTRAVENTIILOR la data de 03.10.2011 pentru savarsirea faptei ca nu am depus declaratia de inactivitate la 31.12.2010, fiind sanctionat cu AVERTISMENT !

De la aceasta data am fost bombardat cu notificari, somatii, extrase de cont, chiar si un titlu executoriu, culminand cu o DECIZIE la obligatiile de plata accesorii semnata de conducatorul unitatii fiscale, datata 11.01.2012.

Pentru ca eu consider ca nu este corect ca cineva sa plateasca impozit pe un profit inexistent al unei firme care a declarat neinceperea activitatii si in mod cinstit nu pot sa stopez avalansa de amenintari cu amenzi si executare silita, am deschis aceasta pagina facebook (http://www.facebook.com/pages/Victimile-impozitului-forfetar-OUG-342009-cer-anularea-datoriilor/356574714370901) care sa reuneasca victimile OUG 34/2009 care a prevazut obligatii fiscale abuzive impuse firmelor fara activitate.

Impozitul forfetar la sfarsitul anului 2010 a fost eliminat, pin acest fapt masurile stupide din partea guvernului fiind recunoscute, insa datoriile cumulate au ramas in debitul celor in carca carora le-au fost puse ilogic si abuziv.

Nu sunt singurul in aceasta situatie si de aceea doresc prin deschiderea unei pagini fb, sa ne constituim intr-un grup de dialog pentru a cere dreptate. Reamnintesc ca actiunile in judecata au fost in zadar peste tot in tara, dovedindu-se o inutila risipa de nervi, timp si bani.


Pentru o Romanie fara hotie,

Radu Barb – administrator unic la GAME OVER SRL
e-mail : gameoversrl@yahoo.com

Musafir

#556

2012-01-28 13:46

mai sunt politicieni curati da nu au curaj s.au saturat

Musafir

#557

2012-01-28 13:48

doamna dobrota ne.a deschis o fabrica la rasnov si lucram acolo 400 de oameni. II multumim
Mihai Miloi

#558

2012-01-28 13:51

Are dreptate....eu sunt din rasnov si lucrez la fabrica...de oameni ca dansa avem nevoie sa putem ajunge o tara de nivel european

Musafir

#559 Ce intrebari fara sens !

2012-01-28 13:53

Daca sunt multumit cu salariul meu actual !?? Apoi spuneti-mi unul care raspunde "da". Credeti ca daca m-ar chema "Eba", as fi incult, cu un tata care cand aude de invatatura hahaie si care bate duba cu fotbaliorii prin carciuma si as castiga vreo 8000 euro/luna servind tara as raspunde "da"? Stupida intrebare. Ce vreti sa demonstrati. Mai bine verificati echitatea sociala realizata de legea salarizarii pentru bugetari, verificati salariile obtinute de ceilalti, comparati-le si spuneti-ne voi cine ar trebui sa fie multumit. Dar macar voi sa fiti corecti !

Musafir

#560

2012-01-28 13:53

Credeti ca mai este nevoie de cuvinte ? Nu se vede ce si cat au distrus ? Nu a mai ramas nimic aproape,.....din ce s-a facut in vremea lui Ceausesc,...Deci,...ce sa zic....? Fara cuvinte...

Musafir

#561

2012-01-28 13:59

Salvati Romania,

Musafir

#562 Re: NU Gunoiadei !

2012-01-28 14:00

#517: - NU Gunoiadei !

Frate ai gasit solutia. Komintern-ul mai exista. Daca da sa trecem la treaba! Noi muncim noi nu gandim ! Jos intelectualii !


Musafir

#563

2012-01-28 14:01

Clasa politica a reformat institutiile statului dupa chipul si asemanarea sa...., consecintele se vad.
Este timpul sa reformam intreaga clasa politica din
Romania. Alternanta la putere a profitorilor NU mai este o solutie !Populatia trebuie sa aiba optiuni reale si benefice pentru a alege corect !.

Musafir

#564

2012-01-28 14:01

ESTE TIMPUL...

Anonymous

#565

2012-01-28 14:03

pentru o tara mai buna!!!!!

Musafir

#566

2012-01-28 14:24

Consider ca ajunge,asa nu se mai poate!!
Din pacate pentru mine este greu sa merg in piata Univ.
Sunt alaturi de cei ce sunt acolo si de tot poporul.

Musafir

#567

2012-01-28 14:29

Este absoluta nevoie de aceasta schimbare, deoarece astia au inceput sa fie mai rai ca si comunistii lui Ceausescu.Mai este absoluta nevoie ca, cei ce s-au capatuit din avutia publica, sa fie judecati de Judecatori cinstiti si corecti,si sa primeasca pedeapsa cuvenita si sa le fie confiscate averile ilicite. Cei care vor fi alesi, trebuie sa stie ca ei sunt servitorii poporului si nu invers.

Musafir

#568

2012-01-28 14:32

Militez pentru ca România să devină cu adevarat un stat independent și democratic. Militez pentru ca oamenii să fie cu adevărat liberi. Militez pentru ca țara noastră să fie condusă de lideri competenți și cu adevărat patrioți care să asculte și să ia măsuri eficinte pentru bunăstarea populației.

Musafir

#569

2012-01-28 14:44

Toti vrem Schimbarea Adevarata!


Musafir

#570 Re:

2012-01-28 14:48


Musafir

#571

2012-01-28 14:50

Nu are importanta varsta sau profesia, TOTI OAMENII ONESTI din Romania s-au saturat de minciuna, coruptie si nedreptate. STOP UMILINTEI NATIONALE !

Musafir

#572

2012-01-28 14:53

Vrem ca nici o persoana sau nici un partid care ne-au condus din 89 incoace, sa nu mai aiba dreptul sa intre in guvernul sau parlamentul urmator. Jos coruptii si la puscarie cu ei.

Musafir

#573

2012-01-28 14:59

As dori sa fie completata aceasta petitie,cu propunerea fara de care nu are rost sa "scuturam pomul,pentru a se muta pasarile de prada ( A SE CITI TOTI CEI AFLATI LA CONDUCERE IN ORCE MOMENT,al istoriei potdecembriste)cu cu COMFISCAREA TOTALA A AVERILOR SI TRIMITEREA CELOR FARADE LEGE IN PUSCARII ALATURI DE TOTI GAINARII,pentru ca acolo le este LOCOL!!! Rusine sa le fie de hoti si ticalosi! A se citii P O L I T I C I E N I.EXCROCI E ADEVARATA LOR DENUMIRE FARA DEOSEBIRE DE CULOAREA POLITICA,VARSTA,RELIGIE,INALTIME SAU GREUTATE

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2012-01-28 14:59



Musafir

#575

2012-01-28 15:01

pentru o viata mai buna