Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!


Musafir

/ #50738 Re: Vrem un premier pentru Romania

2018-09-25 12:37

#89: Dan - Vrem un premier pentru Romania 

Nu mai este pentru nimeni un secret faptul ca aproape toata industria romaneasca a fost pusa la pamant de guvernarile de dupa anii 90. De ce ar proceda guvernarea actuala altfel in cazul Oltchim-ului sau Arpechim-ului?
Premierul ar trebui sa se implice constructiv in acest caz pentru a demonstra ca merita sustinerea poporului. Daca va da si in acest caz copy-paste politicilor de punere pe butuci a industriei practicate de Iliescu si Nastase, atunci este deja evident ca viitorul romanilor nu este in Romania. Am sperat ca odata cu trecerea in rezerva a echipelor de old-boys comunisti care s-au perindat la putere va veni randul tinerilor, cu alta mentalitate si cu o gandire orientata spre viitor. As vrea sa pot sa cred ca nu ne-am inselat. Este dureros sa fii contemporan cu personaje care au transformat o tara cu atatea resurse intr-o natiune de comercianti si o piata de desfacere pentru alte tari (tari care in timp ce aratau cu degetul spre fabricile romanesti cerand inchiderea sau privatizarea acestora in orice conditii, au avut grije sa-si sprijine propriile industrii).
In concluzie: VREM UN PREMIER PENTRU ROMANIA!(faptic si nu doar la nivel declarativ)