Demiterea directorului juridic CPR pt. deservicii aduse profesiei


Musafir

/ #504 Escrocheria testelor “cu licenta”

2018-01-12 21:12

Reporter:

S-a vorbit foarte mult despre teste licentiate, e obligatoriu sa fie licentiate?

prof.Tudorel Butoi:

Nu exista aceasta chestiune, doamna ministru calca acuma pe o vipera si o musca frumos, ca dansa e o persoana gratioasa...

Cine a invatat-o pe dansa ca testele cu licenta ar solutiona situatia dramatica in care se afla acum ministerul...i-au indus o pista falsa

Ce e testul cu licenta si fara licenta...?

Testele psihologice utilizate in Romania in diverse cabinete, clinici, lboratoare, s.a.m.d, sunt o zestre care n-are patina comunismului, ca n-are nici o legatura I3 de inteligenta, IQ-ul si toate celelalte cu sistemul politic si nici cu mofturile unora care pentru ei...e mai invechita...se lucra acum 15 ani...pai vino si rezolva-l tu, ca ala iti pune aceeasi sarcina si peste 15 ani si peste 20 si peste 25...

Si au aparut in tara niste niste indivizi cu nas de afaceristi din astia care aduc teste de pe afara, traduc testele de afara...

Asta e povestea. Testele se vand bine, poleiesc, indumnezeiesc...lucreaza la orgoliu!

Si atunci sigur ca omul se inscrie in zona bacanului care si-a adus marfa, o ambaleaza frumos si o da lui doamna Ministru: uitati, e cu licenta!
Si cu ce lucreaza oamenii vostri ?
Pai oamenii nostri lucreaza cu teste fara licenta!
Aaa... pai nu e bine!

Va spune profesorul Butoi, nu ca nu e bine, este foarte, foarte bine ca aceste teste- si sunt cu zecile de mii, sunt validate de viata, cu aceste teste s-au dat avize in psihologie clinica, in selectie, in orientare scolara, profesionala, industriala: pai nu te urcai pe un stalp de inalta tensiune daca nu aveai acuitaile necesare, posibilitatea de a avea rau de inaltime, etc., etc.,

Deci aceste teste sunt etalonate, validate, fidelizate de viata in 40, 50 de ani, cand aceste teste de gandire, de memorie, de logica, de inteligenta s-au confruntat cu viata, astuia nu-i mai trebuie licenta lui X de pe undeva...Nu-i mai trebuie.

Testele se impart in clasice ...care si-au dat examenul vietii..., si teste...eu nu ma opun curiozitatii stiintifice, noutatii intr-o chestiune...de a testa inteligenta, cu mare drag, ele trebuie etalonate si validate pe o populatie romaneasca
etc., etc., vizate de Colegiul Psihologilor si... aplicate daca vrea psihologul.

Aici e toata povestea, ca psihologul nu e robul testelor.Psihologul face teste si se serveste de ele ca instrumente.

Pentru ca ar mai fi un pas: in momentul in care s-au licentiat anumite teste, urmeaza, ca bacania sa aiba circuit, dezideratul ca: numai cu aceste teste se poate lucra, caci suntem in pragul acestei prostii.

E bine sa se stie: psihologul lucreaza cu ce teste crede pentru speta respectiva, este singurul responsabil... sunt si alte opinii in psihologie, nu ma alatur astora...ele sunt ca nici nu e nevoie de teste, ca de aia est psiholog: ti-ai dezvoltat simtul clinic, simtul de interpretare de analiza comportamentala,exploatezi anamneza si te pronunti ca esti psiholog...realizezi si un sprijin obiectiv pe teste in sensul in care tu consideri.

Judecand cu maturitate lucrurile, nu ai nici un control vizavi de comportamentul imediat urmator.

Testul psihologic este o sectiune transversala intr-o situatie a personalitatii acum si aici.

Oamenii raspund bine la testele de logica, de rationament, de gandire, chestionarul este interpretat si duce la un profil normal
si eu ii dau apt, pentru ca la niciuna din aceste testari eu nu am posibiltatea sa testez la ce nivel e conflictul dintre el si soacra.

Nu stiu cum ar putea el sa reactioneze, in momentul cand a plecat de la mine, vazandu-si sotia pe strada cu amantul despre care el stia ca ar fi, ca nu...sau sa vina acasa si sa o gaseasca pe fata in niste chestii de genul acesta.

Nu stiu ce grad de toleranta, prag de rezistenta are la frustrarea de aceasta natura.Eu ii dau elemente frustrante intr-un test Rosenweig...sunt conflicte de tip social, .de anvergura, tot a normalului....

Nu stiu ce se va intampla, deci relativitatea rezonabila a testelor.

Sa nu calcati pe vipera cumpararii testelor cu licenta, de la asa zisii, pentru ca nu licenta creeaza capacitatea de a te duce in cunoasterea persoanei ci modul in care testele clasice exintente, foarte puternice, redutabile, sunt puse in baterii.

https://www.youtube.com/watch?feature=share&v=OplanjCHQl4&app=desktop