Demiterea directorului juridic CPR pt. deservicii aduse profesiei


Musafir

/ #441 "Miclea, Duvac și Minulescu" oponentii activitatii psihologilor privati

2017-12-08 09:04

ILS

PSIHOLOGIA CEA DE PE URMĂ A TIMBRELOR PROFESIONALE

Au o istorie interesantă aceste timbre profesionale ale psihologilor, însă cine o mai re/cunoaște astăzi?! Haosul la care se ajunsese cu avizele psihologice în anul 2011 a impus adoptarea unei măsuri urgente, curajoase și eficiente. Din acest motiv, îmi amintesc că am prezentat președintelui Mihai Aniței pentru prima oară "soluția timbrelor profesionale" realizate de către Fabrica de Timbre din cadrul Companiei Naţionale "Poşta Română" S.A., care, a adoptat-o la scurt timp printr-o dispoziție, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, numărul 94 din 6 februarie 2012. Reacția celor care inflamau piața serviciilor psihologice cu mii de avize nu s-a lăsat așteptată, ne-au cerut demisia, cei mai virulenți fiind ca de fiecare dată oamenii sistemului, cadrele didactice și afaceriștii testelor, în frunte cu Miclea, Duvac și Minulescu. În urma adoptării măsurii, a fost găsită imediat o pungă cu niște droguri de mare risc în spatele banchetei din partea dreaptă a automobilului meu personal și am căpătat pe Internet apelativul de "drogat". Măsura a trebuit să mai aștepte deoarece sistemul nu admitea o asemenea revoluție etică fără o soluție de rezervă. După alegerile din 2013, i-am solicitat din nou președintelui Mihai Aniței introducerea timbrelor profesionale, care, a fost de acord să propună noului Consiliu această măsură, iar acesta a aprobat-o cu o majoritate zdrobitoare de voturi, fiind publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, numărul 654 din 24 octombrie 2013. A protestat iarăși sistemul, memoriile universitarilor au umplut facebook-ul, înjurăturile la adresa mea curgeau, însă de data aceasta măsura a rămas, mai ales cu ajutorul psihologilor, care au înțeles necesitatea timbrelor profesionale și normarea activității. Peste un timp am primit chiar felicitări din partea unora dintre protestatari, însă nu prea multe, pentru că resentimentele trec greu. Însă cele mai mari avantaje au constat în autentificarea și legalizarea emiterii avizelor/rapoartelor psihologilor, fara a uita normarea activității profesionale și accesul la activitatile psihologice a multor psihologi tineri. Astăzi, după 4 ani de la implementare, protestatarii și denigratorii mei de ieri au ajuns să îmi distribuie "timbrele" și odată cu acestea, ideea evidenței profesionale.  Cum pot eu să nu le mulțumesc, mai ales că, nu-i așa, e seducătoare mintea cea de pe urmă a unor psihologi pârâți?!

DESCHIDE-ȚI MINTEA!