Tratamente pentru hepatita C astazi, nu maine!

Bogdan Rusu

/ #605

2017-10-22 10:34

Haideți să vă spun eu cum sta treaba din punct de vedere farmaceutic și de ce spune lumea care a fost că există o filiera . Eu lucrez in domeniul farma in Romania și am luat din Moldova antivirale pentru mama mea bolnavă de hepatita C. Am luat MPI Viropak din depozit direct . În Moldova există 4 lanțuri de farmacii. Cele mai mari sunt Felicia și Farmacia Familiei iar mai micuțe sunt Apoteka și Hipocrate. Nu.si pune nimeni întrebarea de ce cele mai mari lanțuri de farmacii nu au la vânzare așa ceva? Simplu! Ele nu sunt destinate comercializării. Daca exista posibilitatea asta puteți fi siguri că cele 2 lanțuri mari de farmacii ar fi vândut fara probleme așa ceva. Nici Hipocrate nu vinde așa ceva iar Apoteka este deja în procese cu statul moldovean pentru practici dubioase in domeniul farmaceutic fiind și acuzată de criză medicamentelor din Moldova . Aici exista site.uri oficiale care demonstrează asta . Ăștia câțiva care scriu aici sunt clar promotorii farmaciei Apoteka care pun romanii pe drumuri dar acolo, afara e vopsit gardul și înăuntru e leopardul. Faptul că romani sunt puși pe drumuri este un lucru grav și asta trebuie discutat nu ce scriu unii neavizați pe aici. Menționez că lucrând în domeniul farmaceutic nu susțin samsarii din Romania cu medicamente din India , Bangladesh etc care sunt la fel de dubiosi ca și cei ce promovează farmacia Apoteka. Doar atât să vă gândiți, daca exista cadrul legal și piata de desfacere cele mai mari lanțuri farmaceutice din Moldova ar fi avut produsele de vânzare pacienților. Este ca și cum în România un produs cu o cerere mare și cu un preț bun se vinde doar la o farmacie de la colțul străzii și nu.l găsești sub nicio forma la Catena, Sensiblu, HelpNet. Indiferent ce scriu toți dubiosii din Moldova aici trebuie sa țineți cont de anumite lucruri firești ca să nu vă treziți puși pe drumuri și tâlhăriți precum au fost mulți romani până acum.