Sustin Platforma Romania100


Musafir

/ #2067

2016-10-19 17:57

Pentru că Platforma propune o alternativă fiabilă și dătătoare de speranță, la rătăcirile de peste un sfert de veac ale Rmâniei noastre, încăpută pe mîinile murdare și conștiințele negustorești ale unei clase politice incompetente, iresponsabile și corupte. O clasă politică moblizată astăzi pe toate fronturile și cu toate mijloacele să compromită și să bălăcărească guvrnul de criză instaurat în condițiile cunoscute, cu scopul evident de a recâștiga accesul la butoanele puterii și implicit la reinstaurarea mascaradei politicianiste cu care au umilit și îmbolnăvit societatea românească. Guvenul tehnocrat, - « beneficiind » de disprețul și ironia semidoctă, când nu e de-a dreptul analfabetă - a celor care-l contestă din rațiuni nu foarte greu de înțeles, a putut să greșească, să nu găsească totdeuna soluțiile cele mai bune, dar onestitatea și buna credință a celor care au acceptat să renunțe la o viață prosperă și plină de satisfacții profesionale pentru a încerca să temeinicească renașterea României din marasmul înnegurat în care a fost împinsă de profitorii și, până la urmă, tradătorii Revoluției din decembrie 1989, nu pot fi contestate de nimeni, având un bun simț elementar și o onestitate minimă.
De aceea cred că Platforma propusă de Primul ministru Cioloș trebuie sprijinită de toți cei care iubesc această țară, care sunt îngrijorați de tragedia ei postrevoluționară și care cred că schimbarea în BINE a situației actuale nu poate fi făcută de cei care, până acum, au grădinărit doar RAUL care ne îngenunchiază astăzi.
Cred, de asemenea, că Platforma trebuie completată, îmbogățită și nuanțată cuu obiective și soluții de primă importanță precum modificarea Constituției, reglementarea mai judicioasă a componenței, competențelor, drepturilor și obligațiilor parlamentarilor, reglementarea mai judicioasă a legii electorale și a consecințelor mai dure pe care trebuie să le supportă cei care fasifică și transacționează votul etc.
Sper încă o dată ca în Decemnbrie să înceapă , cu adevărat, renasterea pe care au visat-o cei care au înfruntat dictatura și moarte în Decembrie 1989.
Prof.univ. dr. Alexandru Melian