Sustin Platforma Romania100

George

/ #572

2016-10-17 21:40

   Am semnat Petiția pentru că D-l Cioloș a pus pe hârtie ceea ce gândesc și eu ( la fel cu milioane de români).   Am însă și o mare dilemă. Petiția se vrea un program de guvernare, care transcede chiar legislaturile. Măcar pentru patru ani ar trebui să-i acordăm încrederea și să-i oferim posibilitatea să continuie ceea ce în acest prim an a inceput. Semnând Petiția ar trebui să ne considerăm parte contractuală cu inițiatorul ei. Legea electorală însă ne obligă să acordăm posibilitatea guvernării partidului (sau coaliției) care obține majoritatea sufragiilor.                          Își asumă vreun partid (sau coaliție) acest Program de guvernare în așa fel încât noi, cei ce susținem Petiția, să le putem acorda voturile? Își asumă cineva (partid, coaliție) răspunderea contractuală că Decalogul domnului Cioloș va fi urmat și dus la îndeplinire atât timp cât românii (minoritățile incluse) îi vor acorda încrederea și voturile?          Abia atunci am avea acoperire legală. Abia atunci subscierile la Petiția domnului Cioloș ar avea un rost.  Altfel doar ne jucăm de-a Petiția și ... batem apa-n piuă.