Respectarea DREPTURILOR copiilor cu ALERGII alimentare

LOL

/ #25

2016-10-10 16:57

De 3 ani de zile avem un regim alimentar foarte strict si ii refuz muuuulte alimente pe care le vede si le doreste, adica fara ou, lapte, peste, etc.; nu putem participa la zile de nastere, petreceri de copii, ca acolo se mananca de toate si torturile sunt cu ou si lapte si mancarea nu este adaptata pentru alergici..... este foarte frustrant pentru copil sa auda mereu ca el nu poate manca din tort si ca i-a adus mama de acasa o prajiturica in caserola..... si sa aibe grija la petreceri sa nu atinga mancarea si sa nu bage in gura.... el trebuie sa stea doar la jocuri nu la masa. La gradinita nu poate manca cu copii tortul sarbatoritului, ci doar un mar si din caserola !!!!!!!!

Exagerezi. Imi pare sincer rau pentru copilul tau, dar exagerezi. Ce propui, tort de dieta pentru toata populatia? Sa inchidem toate cofetariile pentru ca intr-o zi poate treci tu cu copilul pe langa ele si vede prajiturile? 

Viata nu-i niciodata dreapta si e timpul sa inveti asta. Te adaptezi si mergi mai departe. Iti sustin initiativa de a milita pentru acces la tratamente si medicamente si alte alea, da' asta cu tortu' si ouale din supermarket...LOL, nu! 

Spun asta ca fost copil alergic la ciocolata, care de pe la 5 si pana 12 ani n-a pus in gura o bucatica de ciocolata. Cat timp eu nu am mancat ciocolata nu m-am dat cu bucile de pamant cand mancau altii ciocolata, n-am urlat la zile de nastere ca vreau sa manance toti tort cu vanilie, si stiam ca ai mei au ciocolata ascunsa in casa pentru frati-meo.