Semnează petiția pentru ieftinirea medicamentelor cu 35%


Musafir

/ #136 ieftenirea medicamentelor

2016-09-27 22:50

 Am lucrat de la varsta de 20 ani pana la 55 ani cand,fiind militar,am fost pensionat.In aceasta perioada,21 ani am

lucrat in mediu toxic,grupa 1 de munca.Cat am fost in activitate,am fost deseori internat in spital pentru diverse afectiuni.Am fost operat de ulcer gastric,am fost internat pentru surmenaj fizic si nervos,am enfizem pulmonar si bronsita cronica,glaucom,cataracta la ambii ochi operata, poliartrita reumatoida,gonartroza,am avut un accident vascular coronarian,adenom de prostrata,hernie inghinala operata,diabet zaharat II cu neuropatie diabetica,osteoporoza,maladia Parkinson,s.a.

   Medicii care ma trateaza (si recunosc grija deosebita pe care au avut-o de mine pentru a ma mentine in viata)au facut un calcul sumar al costului tratamentului pentru cele 13(treisprezece) boli cronice asociate care necesita 20 medicamente,fara a mai adauga suplimentele alimentare (vitamine pentru intarirea organismului si cresterea imunitatii,pentru protectia ficatului,pentru inducerea somnului necesar organismului,pentru reducerea aciditatii sucului gastric si pentru alcalinizarea organismului,pentru prevenirea scaderii corporale sub limita,tratament balnear si fizioterapie in centrele de tratament pentru recuperare (cel putin odata pe an),etc.se ridica lunar, la aproape 4500 RON.O parte importanta din aceasta suma este suportata de Stat prin retete cu preturi partial compensate sau gratuite.Restul il suport eu din pensie prin cota de CAS si cumpararea medicamentelor necompensate la pret integral.Pensia mea si a sotiei,care este si ea bolnava,ne ajunge,cu greu,numai pentru medicamente,mancarea strict necesara si celelalte cheltuieli(intretinere la bloc,consum de energie electrica,telefon,cablu TV.)Am vandut casele parintilor mei si ai sotiei  ce au murit si noi am schimbat apartamentul pe care-l aveam cu unul mai mic,dupa ce copiii au plecat fiecare la casele lor(pe care si le-au procurat singuri) si cu banii obtinuti am reusit (pana acum) sa compensam lipsa lor.Dar pana cand vom mai  putea face acest lucru?Ce ne-am fi facut daca nu eram ajutati?Ce fac cei care nu au nici un ajutor de nicaieri in afara de pensia care de multe ori nu le ajunge nici pentru mancare?Din ce traiesc?Nu se pot scadea preturile  la medicamente (care uneori sunt extrem de scumpe si nici nu se gasesc?).Ne poate da cineva un raspuns cinstit?( nu o promisiune care tine numai pana la alegerle din decembrie!)  

                                                                                                                       IOAN ALEXANDRU