Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

ULTIMA ORĂ: Remus BORZA: „Am finalizat negocierile cu USG. De mâine, reluăm livrarea de abur industr

/ #48077 ULTIMA ORĂ: Remus BORZA: „Am finalizat negocierile cu USG. De mâine, reluăm livrarea de abur industr

2016-08-17 18:02

ULTIMA ORĂ: Remus BORZA: „Am finalizat negocierile cu USG. De mâine, reluăm livrarea de abur industrial!”

Află în ce condiţii urmează să fie semnat noul acord comercial „just şi echitabil” pe o perioadă de 10 ani

Remus Borza, administratorul judiciar al societăţii CET Govora, susţine că au fost finalizate negocierile cu USG, urmând semnarea unui nou acord comercial pe o perioadă de 10 ani. Borza a mai precizat că de mâine se reia livrarea de abur industrial către USG: „Am finalizat negocierile cu USG, după lupte seculare care au durat mai bine de o lună de zile. Important este când totul se termină cu bine! În final, am ajuns la un acord comercial care este just şi echitabil pentru ambele părţi. Este vorba de o creştere semnificativă aş putea spune la 106 lei/Gcal la aburul de 6 şi 13 bari şi respectiv 110 lei/Gcal la aburul de 35 de bari. Am negociat un contract pe 10 ani care va aduce 20 de milioane de lei în plus în fiecare an CET-ului… Urmează zilele următoare semnarea contractului. De mâine, reluăm livrarea de abur industrial. Practic, am agreat termenii generali – tehnici, comerciali, financiari… Important este că am agreat preţurile. Am plecat de la 78 lei şi am ajuns la 106, respectiv 110 lei… Important este că am intrat într-o relaţie de normalitate cu cei doi parteneri strategici ai noştri – Oltchim şi Uzinele Sodice Govora, că am depăşit toate dezacordurile şi că, de acum, ne vom concentra toate eforturile spre a crea acea sinergie şi complementaritate nativă a celor trei firme şi împreună să fim o forţă nu doar în Vâlcea, ci la nivel naţional şi european. Voi fi un susţinător necondiţionat al intereselor celor doi parteneri – Oltchim şi USG, după cum cred că, pe viitor, şi ei vor aborda cu mai multă seriozitate relaţia cu CET Govora… ”, a declarat administratorul judiciar de la CET Govora- Remus Borza