petitie anti manele

Wow

/ #64 Re: petitia puli

2016-08-10 11:19

#58: 5775e - petitia puli 

Dude, muzica populara nu are o influenta foarte mare in tara, spre deosebire de manele. Si de ce ma rog 'petitia pulii*' ? Eu ascult muzica pop 'din u.s.a si uneori din romania', nu imi place nici muzica rock si nici manelele. Dar am vrut sa vad prin ce difera aceste tipuri de muzica si mi-am dat seama: nu are nici o legatura cu limbajul ( caci in ambele se folosesc injuraturi), ci cu mesajul. In rock sunt transmise mesaje de revolta, de tristete, si chiar daca nu-s tocmai okay , are un impact totusi pozitiv asupra adolescentilor a caror parinti nu le acorda atentie, sau se simt un nimic. Ei se pot regasi in muzica rock , fiind totodata unul din remediile care ii poate ajuta sa depaseasca perioada grea. Manelele sincer, cand am ascultat cateva pe 'taraf', nu m-a impresionat foarte tare, tot ce am auzit au fost versuri goale , tragandu-se in toate partile de linia melodica. Acum sincer, daca tot esti asa  impotriva acestei petitii, argumenteaza cu ce a ajutat maneaua, si te rog din suflet sa nu mai aduci populara in discutie, aceea este muzica tarii, cu bune cu rele, inca din cele mai vechi timpuri.