Restaurarea Statiunii Soveja, cea mai ozonata statiune din Europa


Musafir

/ #134

2016-06-24 12:23

Pentru ca sunt vranceanca (!) Pentru ca VAD si STIU splendoarea muntilor ei! Pentru ca m-am saturat de intentiile egoiste ale unor sus-pusi care-au "dosit" intentionat anumite zone pentru a trage ulterior foloase prin devalorizarea lor! (Intelegeti foarte bine la ce ma refer!) Si pentru ca m-am saturat de puzderie de masini (Gl-Br..) care iau in weekend calea Sovejei si Lepsei unde s-au ingradit "in privat"! Nu mai ai loc de de-alde acestia sa mergi "acasa la tine" intr-o excursie de weekend! Turismul egal bani! Banii inseamna dezvoltare! Natura NU E DE INSUSIT numai pentru unii! Trebuie sa ne imbulzim la naiba cu carti pe Valea Prahovei sau tot de-aiurea cand ACASA! LA O ZVARLITURA DE BAT..avem ATATA SPLENDOARE???? Valea Tisitei cu Cheile ei-superbe! Nepromovate, nestiute...Valea Putnei asemenea! Focul Viu de la Andreiasu -pe partea cealalta...o ruina! Cascada Putnei revendicata in intregimea platoului de-un "smecher"...si mai sunt! Cata traditie folclorica zace ingropata in Vrancea!!!! Sa ne fie RUSINE! Bine ca "rad" vrancenii...de vederea batranilor imbracati in costume populare intalniti pe langa sosea, impecabil asfaltul dealtfel!!
Vai tie, judet bogat cu lideri "saraci"...in cuget!