Dreptul la concediul de odihnă în învățământul preuniversitar


Musafir

/ #6

2016-06-12 08:51

De 12 ani sunt director de școală. În această perioadă nu am fost mai mult de 10 zile consecutive/ an în concediu de odihnă. Nici colegii mei nu beneficieză integral de concediul legal. Vezi agenda școlii:
clasa a IX-a din învățământul profesional termină cursurile în 22 iulie- la noi și în multe alte școli aceste clase au ore teoretice (practica comasată pentru domeniul agricol am organizat în perioada campaniei de primăvară)
-examenele pentru clasa a VIII-a se desfășoară în săptămâna 27-31 iunie
- 2-3 iulie (sâmbătă, duminică) se asigură permanență la secretariatele tuturor școlilor din țară pentru organizarea examenelor de bacalaureat
- 5 iulie proba suplimentară de admitere în învățământul profesional profesional
- 7 iulie se comunică rezultatele Evaluării naționale
-4-8 iulie au loc probele scrise de bacalaureat
-8 iulie se calculează mediile de admitere pentru clasa a VIII-a, începe completarea fișelor cu opțiunile elevilor
-9-10 iulie (sâmbătă, duminică) completarea fișelor , verificarea opțiunilor de către părinți, transmiterea fișelor
-11iulie înscrierea elevilor din alte județe, validarea listei candidaților admiși în învățământul profesional, depunerea dosarelor de admitere
-11-15 iulie depunerea dosarelor de admitere pentru învățământul profesional, se afișează rezultatele la bacalaureat
-18 iulie -22 iulie înscriere la Bacalaureat sesiunea august
-19iulie repartizarea computerizată în liceu
20 iulie începe a doua etapă a înscrierii în liceu
20 iulie proba scrisă a examenului național de titularizare
21-29 iulie depunerea dosarelor pentru admiterea în liceu
26-27 iulie înscrierea elevilor în clasa a IX-a învățământ seral (la ISJ)
29 iulie, 1 august depunerea cererilor pentru rezolvarea cazurilor speciale
2 -3 august examene de corigență pentru clasa a XII-a
10-11-12 august examene de corigență pentru clasa a VIII-a,
16 august etapa a II-a de admitere în înv. profesional
15-19 august probele orale examen de bacalaureat
22 august depunerea fișelor de admitere în învățământul profesional
25 august proba suplimentară de admitere în învățământul profesioal- dacă este cazul
26 august afișarea rezultatelor- rezolvarea contestațiilor
22 -26 august probele scrise de Bacalaureat
29-30 august depunerea dosarelor de înscriere, înmatricularea elevilor în învățământul profesional, transmiterea situației către ISJ
SUNT SIGURĂ CĂ AM OMIS CÂTEVA ZILE DE ACTIVITATE OBLIGATORIE PENTRU COMISIILE DE EVALUARE NAȚIONALĂ, BACALAUREAT, ÎNSCRIERE ÎN LICEU, ÎNSCRIERE ÎN ÎNVĂȚĂMÂNTUL PROFESIONAL, EXAMEN DE TITULARIZARE, EXAMEN PENTRU OBȚINEREA GRADELOR DIDACTICE, ETC DIN CEVA CALENDAR SAU METODOLOGIE.
NU AM LUAT ÎN CALCUL ACTIVITĂȚILE DE REPARAȚII DIN UNITĂȚILE DE ÎNVĂȚĂMÂNT SAU ACTIVITĂȚILE EXTRAȘCOLARE EXTRACURRICULARE DIN TIMPUL VERII
AM UITAT ȘI DE PROGRAMUL GRĂDINIȚELOR CU PROGRAM PRELUNGIT-noi avem și de acestea...