Pentru Canonizarea Părintelui Arsenie Boca - Sfântul Ardealului


Musafir

/ #1576

2016-06-01 23:06

Am o mie de motive deci e greu sa las un comentariu relevant compus din cateva fraze. In primul rand am citit cateva carti despre viata si activitatea parintelui Arsenie Boca am fost la mormantul Sfantului Ardealului de trei ori si de fiecare data mi s-a indeplinit dorinta care mi-am pus-o la crucea parintelui. Mi am botezat fiica acum doi ani cu numele de Ziana de la numele sau real Zian Boca si nu in ultimul rand am avut ocazia sa il intervievez de doua ori in calitate de jurnalist pe unul dintre ucenicii parintelui Arsenie Boca, ma refer la staretul Ghelasie Tepes, de la Manastirea Sighisoara care are ceva din ,,parintele Arsenie,,.  Simti stand in preajma dansului ca ai de a face cu un om parca de acolo din imparatia cerurilor. Va dati seama ce au simtit cei care au avut sansa sa il intalneasca personal pe Sfantul Ardealului? Motivele ar putea continua dar cred ca am dat cateva detalii care pot fi argumente. Vreau canonizarea Parintelui Arsenie Boca Sfantul Ardealului, care a devenit un feniomen imposibil de oprit, e un proces ireversibil care in fiecare zi lasa urme tot mai adanci datorita vindecarilor miraculoase, a oamenilor care au gasit raspunsuri la zeci sau sute de probleme doar rugandu-se pur si simplu acestui sfant care continua sa faca minuni si dupa trecerea sa la cele vesnice asa cum nu a reusit nici un preot ortodox sa mai faca vreodata. A devenit un fenomen care i-a proporti zi de zi si minunile care se intampla la Prislop nu pot fi musamalizate la ininit. Matei Robert Mihai.