Stop internarii copiilor in spital fara parinti!


Musafir

/ #406

2016-04-30 05:17

La Iasi este exact aceeasi situatie. Aceeasi cruzime fata de copii manifestata mai ales de asistentele care fac tratamentele si acelasi dispret din partea lor fata de mame, parintii copiilor. Am semnat pentru Sibiu, dar ar fi nevoie de o petitie pt toate spitalele din tara. Si adultii pacienti au parte de acelasi tratament inuman in spitale, incepand cu faptul ca nu ai dreptul sa iti vezi, ca pacient, fisa medicala! In spitalul de copii din Iasi, Sf. Maria, e un fel de lagar, am trecut in anul 2011 pe acolo, pt 7 zile, dar m-a marcat pt totdeauna ceea ce am vazut acolo si mai ales tot ce am suferit eu si baietelul meu care avea atunci un an si opt luni. TREBUIE profesionalizat personalul medical mediu, trebuie instruit, trebuie sa parcurga cursuri intensive de scurta durata, inclusiv de psiholigie, si abia apoi sa intre in spitale. Altfel, nu se va rezolva nimic. TOTUL depinde de calitatea oamenilor sau mai exact de stiinta de a fi OM. Va doresc mult succes si am speranta ca nu ne vom mai teme sa intram in spitalele de la noi, fie ca suntem adulti sau copii.