Promulgarea legii pentru cresterea indemnizatiilor pentru mame!


Musafir

/ #148

2016-04-15 05:43

Am semnat aceasta petitie deoarece tocmai am terminat concediul crestere copil(la primul copil)si sincer cu banii primiti de la stat am cumparat jumatate din necesarul lunar al unui copil,se spune ca mama sta acasa doi ani si in loc de salariu primeste acesti bani,gresit mama nu ii foloseste,toti banii se duc catre copil pt ca din alocatia lui de 200 ron doar un bax de pampers ii puteam lui si niste servetele.Mama la randul ei din ce traieste?din banii tatalui,iar banii tatalui sunt aceeasi nu sunt mai multi o data cu venirea copilului,in concluzie tati trebuie sa plece in tari straine,departe de fam ca altfel statul de condamna la o viata pe cate o au si batranii:sa traim de pe o zi pe alta!Imi doresc macar la al doilea copil sa nu mai simt acest disconfort financiar si statul sa aprobe o indemnizatie mai mare,pt a da...doresc si al doilea copil ca daca as sta doar dupa ce imi ofera statul,nu as fi facut nici macar un copil...rusine tuturor celor intepeniti in scaunele moi si celor ce isi voteaza pensiile speciale si salariile,haideti sa va decidem noi veniturile,asa cum faceti si voi,nu vreti?in tari europene o mamica(romanca)ce nu a muncit nici macar o ora primeste un ajutor la nastere de 1400 euro,iar la mn in tara eu care am muncit de la 18 ani si am platit taxe 8 ani de zile am primit 600 ron,aprox 20 ron pe zi,va rog sa traiti voi cu banii astia,lepre ordinare...ps(multumesc Doamne ca nu am trait din acesti bani,dar sunt persoane care chiar depind de ei)