Petitie impotriva modificarii L223 Legea pensiilor militare


Musafir

/ #228

2015-12-14 15:20

La intrarea in sisemul militar in anul 1975 mi-am asumat privatiunile serviciului militar, iar statul mi-a oferit prin legile in vigoare un contract cu drepturi si obligatii.
Eu mi-am onorat contractul cu statul dupa o cariera militara completa si am iesit la pensie in anul 2010.
La sase luni de la iesirea mea la pensie, regimul Basescu - Boc, regim care prin actiunile DNA se dovedeste a fi fost un regim antinational de tip mafiot - golanesc, a rupt unilateral contractul pe care l-a avut cu militarii prin promovarea in mod anticonstitutional a unor legi cu actiune retroactiva.
Dupa 4 ani de proteste si actiuni in instanta si plecarea de la putere a golanilor s-a facut dreptate din nou militarilor, iar acum prin noi manevre de culise, se rupe din nou contractul cu militarii, promovand modificari prin OUG a unor legi organice.
Deocamdata nu pot sa ma pronunt asupra performantelor actualei puteri, dar dupa cum a inceput sa foloseasca din nou metodele Basescu - Boc nu cred ca pot sa ma astept la ceva bun.
Col. (r) Kovacs Ludovic