SPUNE DA IMPOZITARII TUTUROR VENITURILOR BISERICII ORTODOXE!


Musafir

/ #663

2015-11-05 10:10

Sunt economist si pentru orice venit care imi intra in buzunar trebuie sa platesc impozit. Daca nu emit bon fiscal pentru ceea ce vand, intru la categoria de evazionist. Am cumparat, probabil ca multi dintre dvs. diverse obiecte de pe la manastirile pe care le-am vizitat, dar niciodata nu am primit bon fiscal, chiar daca am cerut. Mi-au spus ca nu au de unde, ca ei nu se incadreaza la acea lege. Pai si atunci unde e evazionistul? De ce se gasesc bani la buget pentru constructia unei biserici, dar in spitale, scoli si gradinite sunt conditii de- ti vine sa plangi de ciuda si de nervi? Mergi cu o boala in spital si iesi cu alte zece; te mananca gongile si sobolanii. La scoala sau in gradinite iti e si teama sa- ti trimiti copiii. Citeam deunazi despre situatia care e in Drobeta Turnu-Severin......nu e caldura in gradinite, in crese si in alte institutii unde ar trebui sa ne trimitem copiii. Dar bani sa construim biserici la fiecare colt de strada, se gasesc la buget. De-asta am semnat petitia....