SPUNE DA IMPOZITARII TUTUROR VENITURILOR BISERICII ORTODOXE!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția SPUNE DA IMPOZITARII TUTUROR VENITURILOR BISERICII ORTODOXE!


Musafir

#651

2015-11-05 09:16

Trebuie sa fim egali

Musafir

#652

2015-11-05 09:18

Pentre ca e justa

Musafir

#653

2015-11-05 09:23

mai putine Biserici!! mai multe Spitale

Musafir

#654

2015-11-05 09:24


Impozitate toate bisericile nu luxul domneste in acestea pe cand spitalele sunt intr un jeg infinit.Noi avem spitale nedotate..ne trebuie dotari,nu cladiri...;)
Avem
Nevoie de oameni care sa ramana ,nu sa plece... Avem nevoie de aparate , nu de vorbe si promisiuni...avem nevoie de multe in multe sisteme nu numai cel
Medical...dar pentru care exista un singur raspuns.Nu sunt fonduri.
Dar pana aici,avem nevoie de oameni care sa fie OAMENI...nu de mediatizari stupide...:d
Avem nevoie de suflet si de o minte care sa gandeasca cu sufletul ... Nu de reprosuri care in momentul de fata nu valoreaza nimic...
Ne agitam prea mult pe ,,cine este vinovat" si pe ,,presupuneri si diferite tampenii care au dus la prevenirea acestei catastrofe,gen crucea de pe cladire(mai nou)",si prea putin pe ce putem face sa ajutam si sa
Impiedicam sa mai existe o astfel de tragedie...

Musafir

#655

2015-11-05 09:26

Semnati cit mai multi aceasta petitie,sintem satui sa ni se ceara bani din ce in ce mai multi ca sa ne fie ingropati mortii ; acesti indivizi care nu au NIMIC in comun cu chemarea lui Dumnezeu.
Sintem satui de o Biserica corupta si inchistata,care lucreaza pentru diavol si pentru sine insasi in loc sa slujeasca tot poporul asa cum e normal !

VREM SCOLI SI SPITALE NU BISERICI!! AJUNGE !!!!
SEMNATI PETITIA !!! TREZITI-VA ROMANI !!!


Musafir

#656

2015-11-05 09:27

M-AM SATURAT DE HOTI

Musafir

#657

2015-11-05 09:32

pentru ca biserica in general,a uitat de exemplul Domnului Isus Cristos si poruncile Lui!
Cosmin

#658

2015-11-05 09:33

Atentie! Creati un precedent periculos. Parerea mea este ca acest demers reprezinta un pericol enorm la libertatea de alegere si ingradeste libertatea individului. Este de neconceput ca o donatie sa fie impozitata si sa poarte TVA. In loc de a cere taxare suplimentara (nu uitati ca impunand taxe Bisericii, aceasta va fi nevoita sa creasca taxele catre credinciosi), coalizati-va prin a nu mai plati "donatii" la Biserica. Nu va obliga nimeni sa platiti acele taxe. Daca preotii refuza sa va presteze serviciul religios la care s-au obligat prin obiectul ONG-ului lor, puteti fie sa alegeti alt preot/alta confesiune, fie sa va indreptati organelor abilitate (probabil protectia consumatorului ar putea investiga situatia). Cea mai simpla actiune pe care fiecare dintre noi o poate exercita este sa opriti platile catre Biserici - cel putin acolo unde vi se pare ca se profita de bunavointa voastra. 

A cere unui guvern sa reglementeze prin impozitare o activitate non-profit este nu doar absurd, dar imi pare a fi manipulare de mase pentru alte interese. E adevarat ca Biserica are o putere exagerata (cel putin in Romania), dar acea putere o are prin modul in care credinciosii asculta obedient ce li se spune de catre preoti. Vremurile in care preotul si doctorul erau singurii intelectuali ai localitatii au apus demult. 

Nu mai vreti biserici, nu mai platiti contributii! Guvernul va urma exemplul dat de populatie.


Musafir

#659

2015-11-05 09:37

Ptr impozitare si confiscarea bunurilor.!

Musafir

#660

2015-11-05 09:52

Nu trebuie sa faca absolut nimeni nici un fel de exeptie de la regula, indiferent de entitatea de care se discuta.Punct.

Musafir

#661

2015-11-05 10:02

Odată ce toate veniturile trebuie impozitate, ale lor de ce ar face excepție!?




Musafir

#662

2015-11-05 10:02

Vrem spitale nu catedrale!!!!

Musafir

#663

2015-11-05 10:10

Sunt economist si pentru orice venit care imi intra in buzunar trebuie sa platesc impozit. Daca nu emit bon fiscal pentru ceea ce vand, intru la categoria de evazionist. Am cumparat, probabil ca multi dintre dvs. diverse obiecte de pe la manastirile pe care le-am vizitat, dar niciodata nu am primit bon fiscal, chiar daca am cerut. Mi-au spus ca nu au de unde, ca ei nu se incadreaza la acea lege. Pai si atunci unde e evazionistul? De ce se gasesc bani la buget pentru constructia unei biserici, dar in spitale, scoli si gradinite sunt conditii de- ti vine sa plangi de ciuda si de nervi? Mergi cu o boala in spital si iesi cu alte zece; te mananca gongile si sobolanii. La scoala sau in gradinite iti e si teama sa- ti trimiti copiii. Citeam deunazi despre situatia care e in Drobeta Turnu-Severin......nu e caldura in gradinite, in crese si in alte institutii unde ar trebui sa ne trimitem copiii. Dar bani sa construim biserici la fiecare colt de strada, se gasesc la buget. De-asta am semnat petitia....

Musafir

#664

2015-11-05 10:17

Fiind o institutie cu activitati comerciale ( nu este ONG ), e normal sa plateasca TAXE si IMPOZITE !!!

Musafir

#665

2015-11-05 10:18

Pentru ca toti trebuie sa fie egali in fata legii.

Musafir

#666

2015-11-05 10:19

Legea sa se aplice tuturor egal, fara exceptie. Exceptiile nu fac bine societatii

Musafir

#667

2015-11-05 10:28

Felicitari pentru initiativa!

Musafir

#668

2015-11-05 10:31

Pentru un viitor mai bun,preoții nu se deosebesc de hoți decat prin veșminte si vorbe siropoase!

Musafir

#669

2015-11-05 10:33

Pentru ca toate veniturile se impoziteaza

Musafir

#670

2015-11-05 10:33

Sumele alocate de guvern (sau colectate de guvern) pot fi folosite în educație și/sau sănătate. SC BISERICA SRL trebuie să scape de ispită (banul e ochiul dracului) și totodată , să se restructureze, averile preoților să fie ”la vedere” deoarece sunt PERSOANE PUBLICE! - lucrează cu mase mari de oameni care pot deveni mase de manevră din punct de vedere politic.

Musafir

#671

2015-11-05 10:34

Semneaza petitia asta!!!mafia bisericeasca-securista-evreiasca trebuie impozitata la sange!!refuzati sa mai dati banii bisericilor indiferent de serviciile pe care le fac botez nunti parastas.....Biserica este obligata sa faca toate acestea gratuit!!!!!!!!!!!!!!Refuzati manipularile bisericilor pentru clasa jegoasa politica!!!Fugariti agresati si luati la rost pe totii perotii astia de tot jegul nu va fie frica de ei!!!!Culmea ironiei astazi cand mergi in Biserica sa gasesti spiritualitate si pe Dumnezeu gasesti doar manipulare ordinara meschina si pe Satana!!!
Gogu

#672 Re:

2015-11-05 10:40

#658: Cosmin -  

 Bine,dar ce se întâmplă cu sumele de bani - de ordinul zecilor de milioane de euro- alocate de Guvern anual, cultelor? Din sumele acestea se ridică marile averi bisericești, nu din ăia 50 de bani pe care-i dă săracul din buzunar,la slujba de duminică. Mai se pun la socoteală și fabricile proprii de lumânări, calendare, icoane, etc.Toate sunt produse pentru care trebuie să se plătească TVA


Musafir

#673

2015-11-05 10:41

De ce ar trebui ca bisericile sa aiba un alt regim decat ceilalti ?
au cerut cu nerusinare mii de hectare de paduri, terenuri si li s-au dat, pentru orice serviciu religios ( botez,inmormantare,cununie,ajun,acatiste,pomeniri,etc ) au tarife fara simt si mai sunt
Si angajati la stat.

Musafir

#674

2015-11-05 10:41

Impozitarea veniturilor nu e suficienta, pentru ca primesc sume mari de la bugetul de stat si de la bugetele locale. Practic, ar plati impozitele tot din banii statului...


Musafir

#675

2015-11-05 10:55

Pentru luxul la care sa ajuns si banii stransi la fiecare sarbatoare de la sute de mii de credinciosi ........ UNDE SE DUC ACESTI BANI DIN CUTIA MILEI?????????