SPUNE DA IMPOZITARII TUTUROR VENITURILOR BISERICII ORTODOXE!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția SPUNE DA IMPOZITARII TUTUROR VENITURILOR BISERICII ORTODOXE!


Musafir

#1

2015-09-24 09:15

Si a tuturor cultelor religioase

Musafir

#2

2015-09-24 09:34

Toti trebuie sa contribuim

Musafir

#3

2015-09-24 09:35

sa fi popa este o afacere, nu un serviciu, rusine lor!

Musafir

#4 Viclenie, manipulare si ticalosie.

2015-09-24 10:37

Provin din familie in care au fost profesori universitari la facultati de teologie, inalte fete bisericesti si am semnat petitia, fiindca ce se intampla astazi e incalificabil si rusinos. Biserica e folosita pentru a face afaceri in interes propriu, ca instrument politic si de indoctrinare, de subordonare a enoriasilor spre a-si urma pastorul de la sat in turma si fara sa cracneasca, iar populatia aceea e extrem de facil de manipulat datorita lipsei de pregatire, cultura, locuri de munca. Pentru oamenii cu sau fara cateva clase primare si rupti de informatii si de civilizatie ce zice popa-i litera de lege, el e omul cel mai important din comunitate. Se merge pe premiza ca scoala nu fac toti, dar la popa ajung toti si cand vin si cand pleaca de pe lumea aceasta.


Musafir

#5

2015-09-24 11:07

trebuie respectat principiul ca orice venit se impoziteaza


Musafir

#6

2015-09-24 11:18

Suntem satui de burdihanurile popilor lacomi, fara de Dumnezeu, in frunte cu Inalt Prea Lacomitul Daniel!

Musafir

#7 Re:

2015-09-24 11:28

#6: -  

 Felicitari! Dar sunteti prea retinut in aprecieri: Inalt Prea Ticalositul, Lacomul si Nesatulul Parinte Patriarh, pastoritorul prea scarbavnicului si avarului cler din tara noastra.


Musafir

#8

2015-09-24 12:04

SPUN DA IMPOZITARII TUTUROR VENITURILOR Bisericii Ortodoxe! Obligatoriu.
Viorel
Musafir

#9

2015-09-24 12:53

Biserica Ortodoxa Romana are obligatia si dreptul sa plateasca impozite la stat, sa contribuie asa cum o fac toti cetatenii onorabili acestei tari. Impozit pe cladiri, pe suprafetele detinute si pe venit asa cum este obligatia intr-o tara democratica. Cat timp Biserica si toate cultele religioase din Romania nu isi platesc impozitele la zi se fac vinovate de fraudarea statului roman si este un motiv de ingijorare si o dovada ca inca nu avem democratie in Romania.


Musafir

#10

2015-09-24 13:12

Pt ca BOR nu este mai ptesus de lege ,trebuia sa plateasca impozit fara a fi nevoie de o lege separata pt. BOR !!!!!

Musafir

#11

2015-09-24 15:09

Biserica trebuie sa plateasca impozit asa cum o fac toti romanii.

Musafir

#12

2015-09-24 15:36

Romania si romanii trebuie salvati de blestemul acestei institutii pre numele ei biserica si de clerul puturos si netrebuincios care s-a facut una cu politicienii cu criminalii. Scapam de saracie prin munca si dreptate sociala.Sa nu confundam credinta cu biserica.

Musafir

#13

2015-09-24 16:20

in cap[tal[sm orice venit se impoziteaza. CONCLUZIA este evidenta.NUMAI HOTILOR NU LESUNT IMPOZITATE AVERILE ,BOGATIILE TARII,etc.FURATE. se aude de cei care zic ca mai aplica si respecta legea de toata lumea ???dela vladinca pana la opinca?????

Musafir

#14

2015-09-24 16:32

pentru dreptate si adevar

Musafir

#15

2015-09-24 17:00

Pentru echitate.
Decebal Popescu

#16

2015-09-24 17:53

Biserica e cel mai sfant lucru si cred ca ar trebui sa fim obligati sa impozitam cu cel putin 50 de lei pe luna(cei mai saraci) si 100 de lei pe luna(cei bogati). La ce atatea scoli unde inveti evolutionismul nociv? Bagati tata Biserici ca doar Biserica ne asigura un loc meritat in rai. Restul leprelor sa se duca in iad. Cine nu este cu noi este impotriva noastra!


Musafir

#17

2015-09-24 17:55

Pentru ca prea fericitii bisericii romanesti se scalda in bani si in masini ultra scumpe si nu aduc nici macar un folos societatii, nu sustin in nici o masura societatea, dar cu pretentii exorbitante cand vine vorba de crestinarea unui copil sau cununia in fata altarului unei viitoare familii...Incredibil cu cata usurinta si lipsa de simt civic, reneaga necesitatile oamenilor, asa zisilor enoriasi pentru care se roaga pentru sanatatea lor...cine a mai pomenit sa platesti un preot ca sa se roage pentru tine?!?! Asta nu se numeste crestinism sau religie...mi-e scarba de oamenii astia...oamenii nu au bani de medicamente pentru sanatate si ei vor bani pentru catedrala, gunoaie infecte, paraziti...

Musafir

#18

2015-09-24 18:25

Pentru că toți trebuie să plătim.Este cea mai bogată instituție din România

Musafir

#19

2015-09-24 18:41

pentru ca, la oricare nevoie a mea la serviciul bisericesc, nu am primit chitanta aferenta banilor pe care i-am dat! Preotii spun ,, cat vreti voi" in loc sa spuna -,,taxa este..!

kris

#20

2015-09-24 18:48

La alte culte Nu se percep taxe!!


Musafir

#21

2015-09-24 18:50

Pentru ca s-a ajuns ca în 1866, biserica a intrat pe mana unor farisei. Trebuie sa își spele păcatele și sa intre ca participant responsabil în viata cetății...

Musafir

#22

2015-09-24 18:53

Pentru ca mai spagari ca medicii sunt popii si ambele categorii profita cu nerusinare de durerea si disperarea oamenilor. O sa va povestesc ce am patit cand a murit tata. In primul rand, desi nu eram credinciosi din raza bisericii respective, locuind in alta localitate in mod statornic, am fost pusa sa platesc taxa pe biserica - se chema contributia anuala la biserica de 50 de lei. Urmatoarea taxa, lumina in biserica pentru trei zile, 120 de lei, desi pe tata l-au tinut acolo doar pana-n 2 ore cat a durat slujba. A treia taxa - 30 de lei, curatenia-n biserica. Au urmat groparii - 150 lei de caciula si au fost doar 3... Dascalul-150 lei, dascal care nu a venit la cimitir, fiind beat crita acasa. Locul de veci, desi nici azi nu stiu s-aiba serie, loc, figura sau cum li s-o fi spunand, 1000 de lei si popa - 500. E inutil sa precizez ca pentru niciuna din taxele acestea nu am vreo chitanta, ca popa a gestionat tot si m-a amenintat, constrans sa urmez toate obiceiurile primitive locale, ca m-a santajat in fel si chip: ca nu va primi mortul in cimitir, ca va spune tot timpul ca murit nespovedit si neimpartasit etc, etc.


Musafir

#23

2015-09-24 19:24

Pentru ca ma deranjeaza cumplit fariseismul, lipsa de onestitate, de orice legatura cu credinta a ceea ce se intampla de foarte multe ori in bisericile noastre. Pentru ca nu suport hotii, sarlatanii, mitomanii. Pentru ca biserica s-a invatat sa speculeze orice, sa scoata bani neimpozitati din orice, sa-si depaseasca mult atributiile si competentele, luand-o pe aratura. Exista maicute, preoti care fac pe stomatologii, fara facultate de medicina. Exista laboratoare care prepara tot felul de leacuri si hapuri fara indicatii terapeutice si pe care le vand celor creduli si fraieri si nu-s deloc putini. Se vand vata sfintita, tot felul de ciudatenii, icoane, iconite, cruciulite, poze etc. In campaniile electorale, bisericile sunt veritabili factori de influenta in mediul rural si nu numai.Se distribuie icoane care au pe verso pozele candidatilor care dau bani bisericii, calendare cu cei care vor sa castige voturile credinciosilor de prin localitatile in care popii conduc campaniile.

Musafir

#24

2015-09-24 19:31

Este un lucru normal!

Musafir

#25 Cu dracu-n inima si cu Domnul in gura!

2015-09-24 19:39

Pentru ca m-am saturat de ipocriti, hapsani, oameni cu dracu-n inima si cu Domnu-n gura! De cei care cred ca iertarea pacatelor are loc daca-si fac o cruce si spun un: "Doamne, iarta-ma"!