VREM SPITALE NU CATEDRALE


Musafir

/ #949

2015-11-03 06:38

Nu contest rolul bisericii intro societate dar si un orb vede ca preasfintitii, preafericitii, pracuviosii nostri nu-si vad acest rol dincolo de cateva cuvinte spuse la o liturghie si asta in conditiile in care au un buget urias, bani din buzunarul nostru, al tuturor romanilor care platesc taxe si impozite ! E confortabil sa rostesti trei cuvinte-n barba si cu asta sa-ti spui ca ti-ai indeplinit misiunea in timp ce medicii stau pe baricade pentru a salva vieti (in timpul lor liber, peste program, nu conteaza, trebuie sa salveze ce este de salvat !) si toate astea pentru un salariu de 3 lei fiindca "slujbasii Domnului" trebuie platiti in locul lor. Personal, vreau ca atunci cand, eu sau un seaman de-al meu, avem nevoie de ajutor pentru a ni se salva viata pompierul, doctorul, asistenta sa aiba salariul si conditiile materiale necesare pentru a face asta. Popa sa-si faca ce are de facut din cotizatiile enoriasilor nu din banii publici, in detrimentul institutiilor de care depinde viata mea ! Vor biserici, catedrale? Foarte bine. Enoriasi, cotizati ! Eu nu vreau sa cotizez oricum si oricui, vreau sa dau parte din munca mea doar acelui slujitor al Domnului care se dovedeste vrednic de a fi numit astfel, nu tuturor trantorilor pusi doar pe capatuiala si cerseala ! Desi suntem un popor de crestini, si nu numai, avem un Stat laic si nu vad de ce Biserica trebuie sa vina la impartirea bugetului alaturi de Sanatate, Invatamant,etc, Foarte bine ca exista, dar sa se autogospodareasca, sa se autofinanteze caci, altfel, daca o asimilam oricarei alte institutii a statului, atunci sa-i cerem sa-si indeplineasca si obligatiile fata de stat si cetateni precum acestea: sa plateasca taxe si impozite, sa fie controlate activitatile si averile tuturor clericilor si preotilor, sa fie trasi la raspundere contraventionala, civila, penala, dupa caz, ca orice functionar de stat !