SPUNE DA IMPOZITARII TUTUROR VENITURILOR BISERICII ORTODOXE!


Musafir

/ #100

2015-10-10 12:46

Sunt psiholog. Am semnat aceasta petitie, fiindca ceea ce vad de ani de zile "propavaduit" nu are cea mai mica legatura cu credinta, ci cu avaritia, tupeul si lipsa de discernamant, rusine si masura a pastorilor..., duhovnicilor sau cum vreti sa le spuneti, iar imaginile cu "pelerinajele" nu sunt altceva decat psihoza colectiva ...Oamenii aceia nu merg, fiindca ei cred, ci pentru ca-s disperati, bolnavi, instrainati, alienati, au nevoie de un sprijin, o ordine, de alinare si de solutii la problemele lor, solutii pe care institutiile statului nu le ofera, fiindca nu-s deloc interasate de oameni, de drepturile, libertatile, necesitatile lor. Oamenii aceia sunt pur si simplu inselati de niste escroci. Escroci care le intretin artificial iluzia ca rugaciunea, cumpararea de "obiecte sfintite" sunt leac pentru probleme si care prospera de pe urma bolilor, durerilor, suferintelor bietilor ...Stiu, daca as zice langa mormantul lui Arsenie Boca ce scriu public acum, ar fi "credinciosi" gata sa ma linseze si n-as scpa cu viata....Dar n-ar fi vina mea, ci dovada "credintei", "moralitatii", capacitatii lor de dialog si de a discerne.