DEMNITATE SI ONOARE, FARA PLICURI IN SPITALE!

Alexandru Varga

/ #255 Nu sunt sentimental.

2015-09-03 23:38

As avea cateva mesaje si intrebari pentru medicii romani:

Cum se face ca au case, vile, masini, conturi grase in banci, desi-s asa prost platiti si muritori de foame? Cum se face ca 25 de ani au tacut chitic, desi si ei si profesorii si multi bugetari au fost ciuca batailor pentru toate guvernele? Cum se face ca ati prins glas acum, cand vi s-a luat spaga, neoameni si ipocriti ce sunteti! Nu marirea salariior va intereseaza, ci sa nu pierdeti spagile! De aceea nu se solidarizeaza populatia cu voi!

 

As mai avea o intrebare pentru domnul doctor chirurg, cel care ne povesteste trairile sale dinaintea, din timpul, de dupa operatie. Domnule Doctor, pe Dv, va cred. Cred ca sunteti un tip scrupulos, talentat, cred ca sunteti un tata grozav pentru fetita cand aveti ocazia, dar, asa sincer cum sunteti, va rog frumos, spuneti-ne ce se discuta dupa operatie, cum vorbesc chirurgii despre pacienti, sex, iubite, cum se pune frecvent de una-mica pe unde se poate si cu cine se poate! Domnule Doctor, eu nu va intreb daca ati facut vreodata sex in camera de garda, cu vreo colega, cu o asistenta, nu va intreb daca aveti amanta, fiindca ma tem ca in sinceritatea Dv dezarmanta mi-ati putea raspunde si ar citi fetita si sotia! Nu vreau s-aveti probleme, dar va rog, raspundeti: se intampla in spitale tot ceea ce scriu eu?

Si-as mai vrea sa va intreb ceva: daca vi se vor mari salariile, veti mai astepta plicuri? Si daca da, ce ar merita colegii care vor mai lua si atunci plicul de la sarmanul parinte, sot, copil, ruda de pacient? De ce colegii Dv nu pot si nu vor s-aleaga intre stat si privat? Parerea mea e ca tot veti astepta plicuri cei mai multi dintre voi si ca de obiceiul asta nu va pot dezvata decat bratarile de la DNA!