Votati pentru mentinerea religiei in scoli

Allex Gabriel

/ #3401 Sper sa fie scoasa

2015-07-22 09:45

Din puctul meu de vedere, nu esti crestin ortodox daca faci materia numita religie in cradul unitatii de invatamant, cum la fel nu esti cresting ortodox daca mergi la Biserica, cu Dumnezeu poti comunica oriunde, El te asculta de oriunde ai fi tu, nu trebuie sa fii in cradul unei Biserici sau vai doamne, daca tii post te iubeste mai mult ... Daca esti pro fanatic asupra religie tale, te poti documenta singur, dar nu mi se pare normal, sa pui o materie de relegie in liceu, unde poti avea un profesor batut in cap, sa te trezesti prin clasa a 12 -a ca vrea sa te lasa corigent sa nu te bage in BAC, ca nu stiu ce nu i-a placut lui la tine, ca nu vrei sa " muncesti " pentru ora de religie. Religia ar trebui sa fie o materie facultativa intr-o unitate de invatamant, pusa dupa orele de curs , cu un profesor platit de catre liceu, si sa fie FACULTATIV, se duce cine vrea sa il asculte. Dar religia ca materia ar trebui sa fie scoasa. Cum si Bisericile daramate si facute mai multe scoli si renovarea spitalelor din banii de pe urma lor . PEACE !!!