Sustineti primul anticariat privat din Bucureşti!


Musafir

/ #40

2015-06-29 19:19

Pentru mine, si indraznesc sa cred ca si alti iubitori de carte gandesc la fel, anticariatul inseamna memorie, memoria preocuparilor scrise ale unui oras. Intr-un anticariat te regasesti pe tine spiritual, moral, intelectual. Nu exista in lumea asta orase fara anticari. Vrei sa cumperi carti despre un subiect anume, sau cauti un anume autor te adresezi unui anticar. Este uimitor cat de multe stiu anticarii despre carti si autori, despre pictura, muzica, arte. Sunt adevarate enciclopedii. Vrei carti de colectie, rare, sau carti ieftine te duci la anticariat si nu vei pleca cu mana goala. Anticariatul nu se desfiinteaza, el se cultiva, Cu atat mai mult cu cat in ani si-a castigat notorietate, clienti, si-a construit un fond de carte pretios. Acesta este si cazul ANT ART. Chiar trebuie sa aneantizam tot ce avem mai pretios? Se gandeste oare cineva sa sustina la nivel oficial cartile? Stiu oare aceia care vor sa le desfiinteze de dragul a cativa metri patrati de spatiu cati cititori si iubitori de carte vor nemultumi? Este un act cel putin nepotrivit sa ai langa tine un anticariat si sa vrei sa-l desfiintezi. Ce dovedeste asta? Lipsa de cultura, dezinteres fata de cartea scrisa, meschinarie. Sper ca aceia care fac sicane si aduc necazuri sa redevina la sentimente mai bune.
Crenguta Nastase