Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!
CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA. |
/ #40412 REMEMBER, SA NE REAMINTIM : MANIFEST PENTRU SALVAREA OLTCHIM2015-06-23 10:17MANIFEST PENTRU SALVAREA OLTCHIM
A sosit momentul sa invatam sa spunem NU guvernului ostil, conducerii politizate, sindicatelor aservite actualei conduceri, promisiunilor desarte si incompetentei. Guverul si conducerea politica impusa la OLTCHIM nu au gasit nici o solutie viabila pentru o repornire reala a combinatului si pentru plata salariilor restante. Toate demersurile intreprinse de noua conducere sunt doar praf in ochi, o abureala continua pentru a-si indeplini mandatul politic dat: pastrarea linistii sociale. Rezultatul acestor demersuri – FALIMENT OLTCHIM pe axa INSOLVENTA - FALIMENT. De ce nu mai vorbeste nimeni despre conversia datoriilor OLTCHIM catre AVAS, ELECTRICA, banci, creditori privati in actiuni?
De ce se vorbeste tot mai des de modificarea contractului colectiv de munca, de insolventa, de faliment, de somaj tehnic sau de disponibilizari colective in cadrul procesului declansat de insolvanta (fara salarii compensatorii sau daca sunt sunt la nivel de praf in ochii nostri)? De ce s-au facut angajari si majorari de salarii incepand cu luna septembrie 2012? De ce s-au folosit traficul de influenta si mita (bani, spatii de locuit in caminele de nefamilisti ale OLTCHIM, functii (unele inventate ad hoc) pentru dezbinarea noastra? De ce administratorii judiciari, administratorul special si conducere politica a OLTCHIM (PNL - PC: familia SPIRU, TALPASANU, POPESCU, familia CERNEV) au instaurat in OLTCHIM "politica pumnului in gura" monitorizand si urmarind salariatii, ascultandu-le telefoanel, violandu-le chiar si corespondenta electronica, amenintand salariatii cu desfacerea contractelor de munca si chiar amenintandu-i din punct de vedere fizic prin "trupele paramilitare" de presiune autointitulate "VICTORIA"? De ce trebuie ca drepturile salariale ale salariatiilor OLTCHIM - ARPECHIM sa fie folosite ca si capital de lucru? De ce?
Fara mijloacele financiare puse la dispozitia OLTCHIM pentru capitalul de lucru necesar restartarii OLTCHIM la peste 60% din capacitatea de productie de catre guvern sau de grupurile de investitori privati, predispuse la acest lucru, suntem “morti si ingropati”.
Nu cerem nimic mai mult decat respectarea promisiunilor facute, respectiv capital de lucru si plata restantelor salariale (lichidare luna decembrie 2012, avans luna ianuarie 2013, banii opriti pe statele de plata ca CAR, garantii materiale – bani deturnati de actuala conducere). FIECARE DINTRE NOI TREBUIE SA INTELEAGA UN LUCRU SIMPLU: PENTRU EI, FIECARE DINTRE NOI, ESTE UN NIMIC; IMPREUNA SUNTEM O FORTA!
Va invitam sa nu mai pierdem timpul; sa declansam protestul in strada cu toata forta celor 3.300 de salariati!
|
|
Împotriva alegerii și menținerii în funcție a unei persoane implicate în lipsirea de viață a unei persoane!
Salvați cei trei pui de urs orfani de pe Transfăgărășan!
Integrarea medicinilor traditionale si de stil de viata, in ingrijirile medicale
Spune STOP eutanasierii câinilor sănătoși din adăposturile publice din Timiș!
Cerem sancționarea influenceriței Marilu care a lovit o pisică – STOP cruzimii față de animale!
Noi romanii vrem pace! Respect față de toate statele, conform Constituției Romaniei Art 10
Eliminarea subvenției de stat pentru partide!
LIBERTATEA de EXPRIMARE
Cerem retragerea Romaniei din Organizatia Mondiala a Sanatatii!
Vrem o legislație pro-europeană a artificiilor care să respecte drepturile românilor la fel ca și drepturile celorlalți cetățeni europeni.
SUNT FEMEIE ȘI AM DEMNITATE, SUSȚIN DIANA GUDIMA!
Salvăm Casa Dinu Lipatti
Salvați-l pe Cezar Avrămuță („Stegarul Dac”)! Scrisoare deschisă către autoritățile statului român
Solicităm prelungirea termenului de încheiere a contractelor de vânzare-cumpărare cu TVA 9% până la 30 decembrie 2026
Salvati Dealul Lempes si comunitatile din jur de impactul Autostrazii A13
Doriți să schimbați ceva?
Schimbarea nu se întâmplă dacă tăceți. Autorul acestei petiții a luat atitudine și a acționat. Veți face la fel? Porniți o mișcare socială creând o petiție.
Creeați propria dumneavoastră petițieAlte petiții care v-ar putea interesa
GRATIERE 2025
77543 Creat: 2025-02-03
Spunem NU comasării liceelor din Năsăud!
228 Creat: 2025-08-07
Vrem o legislație pro-europeană a artificiilor care să respecte drepturile românilor la fel ca și drepturile celorlalți cetățeni europeni.
4746 Creat: 2025-06-14
PETIȚIE PENTRU ABROGAREA ARTICOLULUI 6 DIN LEGEA NR. 141/2025 PRIVIND MAJORAREA NORMEI DIDACTICE
1153 Creat: 2025-08-01
Vrem un preț corect la apă în Valea Jiului! Nu mai acceptăm facturi umflate și scumpiri nejustificate!
38 Creat: 2025-08-07
SALVATI CO-ASIGURATII DIN ROMANIA! DREPTUL LA SANATATE, ANULAT DE STATUL ROMAN!
31 Creat: 2025-08-07
Referendumul pentru demiterea Preşedintelui României Nicusor Dan
13171 Creat: 2025-06-04
PETIȚIE PENTRU DEMITEREA MINISTRULUI EDUCAȚIEI ȘI CERCETĂRII, DANIEL DAVID
1243 Creat: 2025-07-30
Spune STOP jefuirii României și falimentării românilor!
923 Creat: 2025-08-01
Autobuz Oras Pantelimon Str Rascoala din 1907
114 Creat: 2025-07-28
APA POTABILA PENTRU TOTI LOCUITORII COMUNEI VALEA DOFTANEI
12 Creat: 2025-08-07
Cerem de urgență delimitatoare de beton și bannere de avertizare pe drumul Zimandcuz–Zimandul Nou, după două accidente mortale în trei luni.
460 Creat: 2025-08-03
Eliminarea reținerii de 10% din indemnizație creștere copil pentru CASS
1098 Creat: 2025-07-07
Eliminarea subvenției de stat pentru partide!
772 Creat: 2025-07-02
IUS-Lubrifin - parcul din inima Brașovului. Cerem Consiliului Local demararea unui referendum. Semnează petiția!
6332 Creat: 2024-11-02
Împotriva abuzului arestării preventive în cazurile fără violență
24 Creat: 2025-08-04
Cerem retragerea Romaniei din Organizatia Mondiala a Sanatatii!
8325 Creat: 2023-03-14
Stop difuzarea Insula Iubirii in Baruri si Terase!
69 Creat: 2025-07-31
Salvati Dealul Lempes si comunitatile din jur de impactul Autostrazii A13
205 Creat: 2025-07-28
Petiție pentru anularea pensiilor speciale
2253 Creat: 2021-04-27