Introducerea și obligativitatea realizării testelor auditive pentru nou-născuții din România


Musafir

/ #23

2015-05-25 19:23

Mi-aş fi dorit să existe aşa ceva la naşterea mea şi a altora care am fost depistați mai târziu cu probleme auditive. Am avut noroc cu o mamă extraordinară care a fost cel mai bun profesor şi logoped al meu, neoficial, de aceea nu am simțit atât de acut dezavantajele deficienței de auz, dar alții nu au avut şansa să aibă parte de o educație timpurie şi de un diagnostic cât mai rapid. Au avut de suferit pe plan evolutiv, asta se vede în comunicarea lor cu cei din jur. Nu permiteți ca viitoarele generații să treacă şi ele prin asta. Ajutați copiii să se dezvolte normal şi să se integreze în societate cât mai bine. Noi, cei cu deficențe de auz, suntem oameni. Nu ratați această şansă pentru copii, diagnosticați cât mai timpuriu orice eventuală pierdere de auz. E în joc viitorul copiilor. Unii ajung la şcolile speciale tocmai din cauză că nu li s-a depistat la timp pierderea de auz şi nu au şansa să aibă o viață normală, să fie tratați ca oameni normali!