Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

NEWS OLTCHIM:

/ #35158 Disponibilizaţii de la Oltchim merg la Adunarea Generală a Debitorilor

2015-03-09 09:02

http://www.voceavalcii.ro/

Luni, 9 martie, la Hotelul Hilton din Bucureşti, va avea loc Adunarea Generală a Debitorilor Oltchim, prilej cu care Gheorghe Piperea, partener coordonator al RomInsolv, Niculae Bălan, partener coordonator al BDO Business Restructuring şi Bogdan Stănescu, administrator special al Oltchim, vor prezenta planul de reorganizare a combinatului din Vâlcea. La şedinţă vor participa şi o parte dintre disponibilizaţii de Oltchim care vor pleca pe cont propriu spre Capitală. Oamenii s-au întâlnit, din nou, în faţa pavilionului central de la combinat pentru o întrevedere cu un reprezentant al administratorilor judiciari şi cu Bogdan Stănescu şi au primit noi promisiuni. "Ne-au spus că Guvernul va emite o ordonanţă de urgenţă prin care ne vom primi salariile compensatorii dacă se aprobă planul de reorganizare. Nici nu ştim ce să credem, dacă e adevărat sau ne mint din nou, cert este că vom veni din nou marţi, după şedinţa de la Hilton", spun oamenii. Iniţial s-a dorit plecarea organizată spre Bucureşti, mai precis închirierea a două sau mai multe autocare dar pe liste s-au trecut doar şase din cei aproximativ 1000 de disponibilizaţi. Foştii muncitori de la Oltchim sunt extrem de dezbinaţi, o parte dintre ei fiind decişi să voteze pentru plan, alţii să voteze contra. În ceea ce-i priveşte pe sindicalişti, aceştia rămân rezervaţi înainte de adunarea generală. "Eu am multe de spus dar prefer să nu vorbesc acum. Îi ştiţi pe administratorii judiciari, vor zice că am influenţat eu nu ştiu ce decizie şi mai bine vorbim după Adunarea Generală. Sper să fie bine deşi sunt pesimist pentru că am mai spus-o, planul de reorganizare nu este ce ne doream cu toţii, nu are măsuri concrete", spune liderul de sindicat de la SL Oltchim, Mihai Diculoiu.