Denominarea Francului Elvetian, elimininarea clauzelor abuzive

nicu

/ #149 149 cinism guvernamental

2015-01-27 19:14

Cinismul are mai multe fatete..... cand auzi pe Victoras sa nu ne facem prea multe sperante te intrebi cine te apara in aceasta tara de inselaciuni legalizate? ( eu asta consider imprumuturile acestea). Am intrat in Uniunea Europeana si cu stupoare vezi ca in "Judetul" Ungaria prim ministrul considera aceste inprumuturi o inselaciune la adresa populatiei si converteste toate imprumuturile in moneda nationala la cursul istoric plus o dobanda acceptabila. Pe de alta parte aici iese in fata un senator PSD (ma scuzati nu am retinut cum il cheama) care cred ca la nivel de pregatire nu depaseste nivelul de studii medii si ne explica cu lacrimi in ochi ca bancile vor avea niste pierderi foarte mari???Scuze d-nule senator dar in anul de gratie 2007 cand eu am luat creditul la sfirsitul anului banca si-a facut un bilant in LEI caci suntem in Romania si si-a preconizat un venit viitor pe baza cursului de atunci. Acum vezi doamne se plang ca vor avea pierderi cand de fapt ar trebui sa-si diminueze venitul speculativ si nerusinat de 255% (acesta este devalorizarea imprumutului meu de la 1.8 la 4.59 ultima rata platita) la un venit decent la care maximul ar trebui sa fie reglementat prin lege de ai nostrii inteligenti guvernanti sa nu se mai intample de acum inainte astfel de anomalii. In sprijinul acestei idei chiar exista o directiva europeana pe care de asemenea ai nostrii conducatori o ignora! Daca ar exista o tranzactie de genul acestor imprumuturi intre doua persoane fizice cel care a dat imprumutul ar pierde in instanta procesul si ar fi acuzat de inselaciune si camatarie  dar de banci nu se poate spune nimic si se asteapta ca noi ca persoane fizice sa ne batem in instanta cu niste mamuti cu resurse nelimitate pe cand noi abia mai facem fata sa ne platim ratele! Halal guvernanti!! Eu tot ce pot sa zic este sa nu isi faca si ei prea multe sperante cand ne vor cere din nou votul ca pe urma sa ne la se in voia sorti!!! Rusine!