Susține echivalarea asistentelor medicale cu postliceală


Musafir

/ #44

2015-01-15 20:19

Cred ca doar Romania poate inventa niste modalitati atat de alambicate pentru niste persoane care lucreaza in acelasi sistem si care vor ramane acolo, cu aceeasi functie, acelasi salariu si acelasi statut, fara a schimba nimic, decat a dona unora mai multi bani si,eventual, mai multa importanta in ochii celor multi si nestiutori; ma intreb de asemanea, ce noutati le vor aduce asistentelor care, desi nu au invatat in scoala, se ocupa de tot soiul de evidente, de bolnavi, si au inca timp sa acorde un zambet la sfarsitul zilei.
Este foarte adevarat ca inafara se invata toate acele materii pe care le-am vazut in programa, dar se fac in putine ore, si sunt adaptate legii tarii respective-voi o sa le adaptati absentei de legi? Stiu ca discutati de sume enorme pe care le vreti afara din buzunarele asistentilor romani si asta este de fapt legea; totusi, vreau sa stiti ca in strainatate, cursurile de invatare continua sunt platite de catre unitatea in care lucrezi, si nicidecum din veniturile angajatilor, ca si echipamentul de munca si multe altele.
Poate peste alti 20 ani...?