Susține echivalarea asistentelor medicale cu postliceală

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Susține echivalarea asistentelor medicale cu postliceală


Musafir

#26

2015-01-14 17:45

Sustineti echivalarea asistentelor medicale

Musafir

#27

2015-01-14 18:25

Ar trebui, dupa parerea mea, sa se dea posibilitatea de a se face echivalarea ptr cursuri universitare adtfel: dai testare,ptr o nota minima stabilita,apoi faci cursurile,puse dupa amiaza,sambata si duminica,la materii pe care nu le-ai facut si nu ai dat examen la ele,apoi examen de absolvire,serios ,si diploma egala cu a celor ce fac facultate si salariu la fel.Cine e competent ,sa faca ,cine nu,nu.Sa fim seriosi ca avem colegi care cu toata vechimea lor stiu meserie nici cat stiau cand au terminat sau multi nu sunt in stare sa inteleaga unele lucruri,sunt ca robotii.....Sper sa revenim la un nivel de pregatire ridicat,real,si salariu mare ptr cei ce merita cu adevarat!!!
Alege numele de user

#28 Subiect

2015-01-14 18:31

Ikea

 

 

Cristina61

#29 Re: Re:

2015-01-14 20:11

#10: gica - Re:  

 Care nivel academic???? Cele mai multe,vorbesc la fel de incorect gramatical iar la serviciu,fac aceleasi greseli profesionale.Hai s-o lasam moarta.....cele mai multe diplome,s-au dobândit,platind taxe si spagi.Daca un medic sau un profesor s-ar angaja in Anglia,ca asistent medical,n-ar fi platit pentru nivelul lui academic.....asa e????Ar primi acelasi salariu,cu cele cu postliceala,pentru aceeasi munca prestata la patul bolnavului.Hai sa nu mai vorbim prostii.


Musafir

#30

2015-01-14 20:22

C destept sa mai trezit sa faca si asta ? isi bate joc de atatea asistente care lucreaza de atata timp si sunt apreciate in afara pe unde se duc , si dupa una si alta mai vor si bani la munca bai ganditorilor ca vi sa cam incins capul si acum ganditi c u fundul.sa va fie rusine dar bine nu o sa va fie ca va puneti in cap toata tara cand vor intra in greva asistentele mare atentie!!!!!!

Musafir

#31

2015-01-14 20:26

multumim colegilor de la Tulcea.asa ar tb.sa facem toti

Musafir

#32

2015-01-14 22:00

Un lucru f bun
IuliaC

#33

2015-01-15 07:23

Eu nu vreau decat ca pentru munca identica sa fiu platita identic. Altfel, sa avem atributii diferite, sa munceasca mai mult, la cazurile mai dificile, la care au nevoie de cunostintele de bio-chimie, invatate in facultate.


Musafir

#34

2015-01-15 10:06

Sunt de accord sa se faca cursuri de pregatire si perfectionare ptr.a tine pasul cu cerintele actuale,dar este destul de mult, ca si cost si timp si perioada aceasta facultate de 4 ani.Se cer foarte multi bani de la cadrele medii ptr.aceste pregatiri,cursuri,etc.,noi nu avem dreptul si nici accesul la sponsorizari din partea firmelor de medicamente sau aparatura medicala.Daca tot dorim sa ne aliniem la cerintele U.E.sa ne aliniem si dpdv al salarizarii si conditiilor de munca.Si, fara a denigra pe nimeni,o scoala facuta pe bani si la fara frecventa ,nu se compara cu o scaola postliceala terminata acum 20 ani cand criteriile de promovare si de absolvire erau altele.
##13

#35 Re:

2015-01-15 10:59

#6: -  

 corect ,FELICITARI!


Musafir

#36 Re:

2015-01-15 14:30

#25: -  

 da


Musafir

#37

2015-01-15 15:37

mi se pare corect,la aceeasi munca acelasi salariu,iar in ce priveste diferenta de 1 an de studiu intre postliceala si facultate cred ca ar fi suficient examene de diferenta,pentru a echivala.
sau...salariile diferite ar trebui sa insemne atributii diferite...

Musafir

#38

2015-01-15 16:14

Ar fi bine daca s ar rezolva aceasta problema sa nu mai fie probleme de salarizare intre as. med. cu fac.si cele cu postliceala.

Musafir

#39

2015-01-15 16:40

era absolut necesara o astfel de initiativa tinand cont ca toti asistentii medicali presteaza aceeasi munca dar cu o diferenta enorma si nedreapta de salarizare.

Musafir

#40

2015-01-15 17:04

Confirm semnatura

Musafir

#41

2015-01-15 18:23

In fond e una si aceeasi meserie!
Cizler Ștefan

#42

2015-01-15 19:07

Susțin cu tărie aceasta petiție.,școala de asistente postliceala e foarte valoroasa si renumita si cred ca nimeni nu desconsidera acești absolvenți in privința studiilor  sau a competentei .,cauza rămâne managementul defectuos care încă mai exista prin diverse clinici sau spitale.,legea permite echivalarea acestor studii de ce mai trebuie petiție?


Musafir

#43

2015-01-15 19:20

Nu va rusinati sa fiti demni. Demnitatea si multe ale caracteristici ii pot tine in tara, demni, pe multi tineri.

Musafir

#44

2015-01-15 20:19

Cred ca doar Romania poate inventa niste modalitati atat de alambicate pentru niste persoane care lucreaza in acelasi sistem si care vor ramane acolo, cu aceeasi functie, acelasi salariu si acelasi statut, fara a schimba nimic, decat a dona unora mai multi bani si,eventual, mai multa importanta in ochii celor multi si nestiutori; ma intreb de asemanea, ce noutati le vor aduce asistentelor care, desi nu au invatat in scoala, se ocupa de tot soiul de evidente, de bolnavi, si au inca timp sa acorde un zambet la sfarsitul zilei.
Este foarte adevarat ca inafara se invata toate acele materii pe care le-am vazut in programa, dar se fac in putine ore, si sunt adaptate legii tarii respective-voi o sa le adaptati absentei de legi? Stiu ca discutati de sume enorme pe care le vreti afara din buzunarele asistentilor romani si asta este de fapt legea; totusi, vreau sa stiti ca in strainatate, cursurile de invatare continua sunt platite de catre unitatea in care lucrezi, si nicidecum din veniturile angajatilor, ca si echipamentul de munca si multe altele.
Poate peste alti 20 ani...?

Musafir

#45 Re:

2015-01-15 20:25

#27: -  

 Daca ati lucrat intradevar cu asistentii medicali mai in varsta, ati stii foarte bine ca ei au facut scoala, nu au cumparat-o, ca si unii, foarte multi, dintre cei care au terminat  ,,studiile'' dupa '90.


Musafir

#46 Re:

2015-01-15 20:28

#8: musafir -  

 Sau ca nu a avut bani sa ramana mai departe, sau spate sa o intretina...


Musafir

#47 Re:

2015-01-15 20:36

#25: -  

 Din pacate, da, in strainatate sunt recunoscuti doar cei care au absolvit scoala postliceala incepand din anul 2010.


Musafir

#48

2015-01-15 20:55

indiferent de anii de studii , munca este la fel , poate chiar ca cele cu postliceala sunt mai sarguincioase ,celalalte sunt vezi doamne mai "scolite"

Musafir

#49

2015-01-15 22:29

Mi se pare total absurd ceea ce se întâmplă! Per total eu știu ca legea nu se aplica retroactiv cu excepția legii penale mai favorabile. Sa înțelegem ca asistentele sunt tratate mai rău ca infractorii?

Musafir

#50

2015-01-15 22:36

Mi se pare total absurd ceea ce se întâmplă! Din câte știu eu legea nu se aplica retroactiv cu excepția legii penale mai favorabile. Deci prin aceasta lege sa înțelegem ca asistentele sunt tratate mai rău ca infractorii? REVOLTATOR!!!